Każdy mieszkaniec miasta może zgłosić swój pomysł

Miasto z Wizją / 06.06.2019 / Komentarze
Wiceburmistrz Maciej Makselon: Budżet Obywatelski to jedna z ważniejszych w ostatnim czasie inicjatyw

Jak już informowaliśmy 3 czerwca rozpoczęło się przyjmowanie wniosków dotyczących propozycji mieszkańców mówiących o tym, na co można przeznaczyć środki z Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy Szczecinka do rozdysponowania mają 800 tys. złotych. O tym, na co zostaną one przeznaczone zdecydują właśnie w ramach Budżetu Obywatelskiego, który w tym roku funkcjonować będzie w naszym mieście po raz pierwszy.

- To jedna z ważniejszych w ostatnim czasie inicjatyw. Jesteśmy obecnie na etapie zbierania wniosków – mówi wiceburmistrz Maciej Makselon. - Wydaje mi się, że jest on najrozsądniejszym sposobem dla wszystkich tych mieszkańców, którzy mają jakieś pomysły, na urozmaicenie i uatrakcyjnienie swojej okolicy. Czasami mieszkańcy narzekają, że coś nie zostało zrobione i my czegoś nie widzimy. To jest ten czas, w którym można złożyć swoją propozycję. Jest to bardzo prosty wniosek, który można pobrać ze specjalnej strony dedykowanej Budżetowi Obywatelskiemu www.szczecinek.budzet-obywatelski.org, gdzie każdy, kto ma chęć i pomysł, żeby jakąkolwiek inicjatywę do Budżetu Obywatelskiego wpisać, zostanie poprowadzony krok po kroku jak należy to zrobić. Taki wniosek można pobrać również w Biurze Interesanta w Urzędzie Miasta.

- W Budżecie Obywatelskim każdy mieszkaniec miasta może zgłosić swoją inicjatywę niezależnie od tego, czy jest to osoba pełnoletnia, czy małoletnia. Każdy, kto ma jakiś pomysł – oczywiście mieszczący się w ramach zadań własnych miasta – może go przedstawić. Realizacja takiego pomysłu musi zawierać się w kwocie szacunkowego kosztu od 20 do 200 tys. złotych. Aby swoją inicjatywę zgłosić potrzebnych jest jedynie 20 podpisów wspierających dany pomysł. Kiedy dany wniosek przejdzie ocenę formalną to zostanie „wrzucony” na listę wniosków możliwych do głosowania. Samo głosowanie odbywać się będzie w dniach od 22 lipca do 4 sierpnia. Głos będzie można oddać m.in. w Biurze Obsługi Interesanta oraz w kilku innych punkach na terenie miasta, a także będzie możliwość zagłosowania drogą elektroniczną – dodaje Maciej Makselon.

Nabór wniosków trwa do 14 czerwca. Z kolei dziś (6 czerwca) o godz. 14.00 w budynku A Urzędu Miasta, w sali sesyjnej nr 101 odbędzie się spotkanie dotyczące Budżetu Obywatelskiego. Będzie miało ono charakter warsztatowy, na którym można będzie uzyskać pomoc w wypełnieniu formularza zgłoszeniowego projektu w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2019. Więcej na temat składania wspomnianych wniosków w naszym dzisiejszym (6.06) programie samorządowym.

Tekst, foto: Marzena Góra