To już pięć wspólnych lat Przyjaciół Języka Migowego

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 02.10.2018 / Komentarze
Rocznica była doskonałą okazją do rozegrania kolejnego turnieju w darta dla osób niesłyszących

W sobotę, 29 września w Klubie Karolinka przy ul. Polnej w Szczecinku odbył się trzeci turniej darta dla osób niesłyszących zorganizowany przez Fundację „Przyjaciele Języka Migowego”. Powyższe spotkanie było także okazją do podwójnego świętowania: 5-lecia istnienia Fundacji oraz Międzynarodowego Dnia Głuchego.

Rozgrywki trwały od rana do późnych godzin wieczornych. W zmaganiach turniejowych wzięło udział blisko 70 osób niesłyszących. W turnieju wzięli także udział zaproszeni goście – osoby niesłyszące -  z Poznania, Bydgoszczy, Torunia, Leszna, Żar i Inowrocławia. Gośćmi honorowymi turnieju byli wiceprzewodnicząca Rady Miasta Pani Małgorzata Bała, która od początku istnienia Fundacji wspiera jej działania, Pani Dyrektor PCPR Małgorzata Kubiak-Horniatko oraz duszpasterz niesłyszących ksiądz Dawid Andryszczak.

Najlepsze w kategorii kobiet okazały się: Maria Szymańska -  I miejsce, Małgorzata Jarczyńska -  II miejsce, Józefa Szrębska - III miejsce i Marzena Krasińska – IV miejsce. Natomiast w kategorii mężczyzn najlepsi byli: Przemysław Holub – I miejsce, Ryszard Romański – II miejsce, Piotr Lewandowski – III miejsce i Andrzej Maciejewski IV miejsce. Powyższe spotkanie odbyło się ramach projektu „Rozmigany Szczecinek 2018” dofinansowanego przez Urząd Miasta w Szczecinku. Pozwolił on na zakup wyposażenia do klubu, w którym dwa razy w tygodniu spotykają się osoby niesłyszące, w czerwcu odbył się spływ kajakowy rzeką Czernicą, a w lipcu trzydniowa wycieczka Karpacz – Praga i grill na Mysiej Wyspie. W ramach powyższego zadania odbędzie się też podsumowująca projekt wigilia w grudniu.

W bieżącym roku Fundacji udało się już zrealizować dwa inne zadania:

- „Głuchy, ale aktywny” dofinansowane przez Powiat Szczecinecki, w ramach którego odbyły się rozgrywki w paintball;

- „Migiem pod wodę”  - nurkowanie intro dla niesłyszących mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, dofinansowane ze środków otrzymanych z Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach programu Społecznik - Program Marszałkowski.

W ostatnim czasie Fundacja realizuje jeszcze jedno zadanie z otrzymanej dotacji w ramach działań na rzecz osób niepełnosprawnych słuchowo. Jest to dotacja ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadania publicznego zleconego przez Powiat Szczecinecki pn. Rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizowanego przez PCPR w Szczecinku na zadanie "Nie słyszę, ale mogę w roku 2018". W ramach tego zadania odbył się wyjazd osób niesłyszących, do Juchowa na warsztaty pieczenia chleba, wyjście na basen, a przed nami zabawa andrzejkowa. Osoby niesłyszące nie tylko mogły spotkać się w swoim gronie, aktywnie spędzić wolną sobotę ale i po raz kolejny przekonać się, że brak słuchu nie jest przeszkodą w cieszeniu się życiem, a wyostrzony wzrok który mają z racji swojej niepełnosprawności, może być ogromną zaletą. Tego typu spotkania nie tylko  integrują społeczność osób z uszkodzonym słuchem, ale także pozwalają zapomnieć o niepełnosprawności z jaką muszą borykać się na co dzień, ponieważ jeżeli osoby niesłyszące są w swoim gronie ich niepełnosprawność po prostu znika.  

W ostatnich latach lokalna społeczność osób niesłyszących coraz bardziej czuje się zintegrowana i odczuwa pozytywne zmiany, bezpośrednio jej  dotyczące. Gdyby ktoś z Państwa chciał podzielić się z nami wiedzą na temat możliwości spędzania czasu wolnego przez podopiecznych Fundacji, widział jakąś możliwość współpracy lub zechciał wspomóc nasze działania w jakiejkolwiek formie, prosimy o kontakt na nasz adres mailowy: fundacjapjm@wp.pl.
 

Tekst, zdjęcia: Ewa Tomczyk