Inicjatywy społeczne z szansą na dofinansowanie

Miasto z Wizją / 05.06.2019 / Komentarze
Ruszył kolejny "Program Społecznik". Każdy może oddać swój głos na wybrany projekt

Właśnie rozpoczęło się kolejne głosowanie w ramach „Programu Społecznik”, w ramach którego organizacje i społeczności lokalne mogą ubiegać się o dotacje w wysokości 10 tys. zł na realizację poszczególnych zadań. Z terenu naszego miasta zgłoszone zostały cztery kolejne projekty. Tym samym do Szczecinka trafić może łącznie 40 tys. złotych na realizację oddolnych inicjatyw. Kolejne 30 tys. złotych może zostać przeznaczone na zadania realizowane w obrębie powiatu. Jednak aby tak się stało potrzebne jest wsparcie mieszkańców. To bowiem właśnie głosy internautów zadecydują, które z przedsięwzięć otrzyma finansową pomoc.

„Program Społecznik” realizowany jest przez Koszalińską Agencję Rozwoju Regionalnego, natomiast środki na jego realizację pochodzą z budżetu woj. zachodniopomorskiego. Program ten podczas każdej edycji jest mocno wspierany przez marszałka Olgierda Geblewicza. Przypomnijmy, że podczas poprzedniej edycji do Szczecinka trafiło 70 tys. złotych. Dzięki nim udało się m.in. zrealizować Festiwal Integracja Ty i Ja, IV Szczecinecki Weekend Biegowy czy projekt fotograficzny „Swój Obcy”.

Tym razem z terenu Szczecinka zostały zgłoszone inicjatywy:
- VI Edycja Skrzat Cup 2019 „Wszyscy jesteśmy zwycięzcami”
- Migiem pod wodę - Dwudniowe nurkowanie intro w jeziorze Ińsko dla osób niesłyszących z terenu województwa zachodniopomorskiego połączone z imprezą grillową.
- 16. Europejski Mały Festiwal Integracja Ty i Ja - impreza kulturalno-integracyjno-sportowo-edukacyjna dla całej społeczności woj. zachodniopomorskiego. Działania kierowane na integrację przez sztukę filmową, muzykę, śpiew, teatr, fotografię, plastykę, sport itp.
-  Activ Challenge Szczecinek - Po raz pierwszy w Polsce I edycja nietuzinkowego wydarzenia, które chcielibyśmy zadedykować zarówno zawodowcom, jak i amatorom z całej Polski. Wyjątkowy i oryginalny charakter temu wyzwaniu nadadzą z pewnością warunki naturalne Szczecinka, a przede wszystkim park i jezioro, które chcemy wykorzystać w naszej formule. Sam bieg z przeszkodami połączony będzie z jazdą na rowerze, a także pokonaniem pewnego odcinka trasy kajakiem.

Inicjatywy o zasięgu powiatowym:
- Integracyjne spotkanie dzieci ze świetlic środowiskowych Powiatu Szczecineckiego - Zadanie polega na organizacji imprezy integrującej dzieci ze świetlic środowiskowych na terenie powiatu szczecineckiego. Podczas niej uczestnicy wezmą udział w eko rejsie po jeziorze Trzesieko, poznają historię umocnień Wału Pomorskiego, a także wezmą udział w ognisku integracyjnym, przy którym czas umilać im będzie animator z programem edukacyjno-rekreacyjno-sportowym.
- Art Piknik Festiwal - Projekt Art Wioska - Projekt ma na celu upowszechnianie kultury i teatrów ulicznych i skierowany jest do dzieci i rodzin. W ramach Art Wioski teatry uliczne przedstawią 4 interaktywne, edukacyjne i terapeutyczne spektakle, przeprowadzone zostaną również warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży.
- Wzmocnienie potencjału działań poszukiwawczych Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Zachodniopomorskiego Oddział Powiatowego w Szczecinku poprzez zakup nowoczesnych lokalizatorów GPS wraz z laptopem do monitorowania systemu. Projekt połączony będzie z przeprowadzeniem ćwiczeń poszukiwawczych pod kryptonimem SPOŁECZNIK 2019. W ćwiczeniach wezmą udział służby ratownicze z terenu powiatu i będą sprawdzianem nowego systemu.

Aby wesprzeć daną inicjatywę należy odwiedzić stronę https://pomorzezachodnie.wybiera.pl/Glosuj oraz oddać swój głos na wybrane przedsięwzięcie. Nieznacznym utrudnieniem podczas głosowania jest brak widoczności miejsca, z którego pochodzą organizacje ubiegające się o dofinansowanie.

Tekst: Marzena Góra