Ile z samorządowych kas biorą szczecineckie media

Miasto z Wizją / 05.03.2019 / Komentarze
Sprawdziliśmy, jak w naszym mieście wygląda kwestia finansowania portali, wydawnictw i lokalnych telewizji

Z tego, że niektóre lokalne media w jakimś stopniu utrzymywane są m.in. z pieniędzy pochodzących z ratusza, powiatu oraz gminy, zdaje sobie sprawę niemal każdy. Jednak mało kto wie, jakie kwoty zasilają regularnie kasy tutejszych wydawnictw. O ile szczecineckie spółki i urzędy są przez wielu regularnie i skrupulatnie rozliczane ze swoich wydatków, o tyle zazwyczaj na próżno szukać publikowanych informacji odnośnie tego, ile wydają one na współpracę z mediami.

My od kilku lat publikujemy taką analizę. Nie inaczej jest i tym razem. Kompletując dane do poniższego artykułu, zwróciliśmy się do Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego oraz Gminy Miejskiej Szczecinek z prośbą o udostępnienie informacji na temat tego, na jakie kwoty opiewały faktury za usługi wykonywane na ich rzecz przez lokalne media w minionym roku. Przygotowując zestawienie uwzględniliśmy te usługi oraz ich łączny koszt, które zostały wykonane przez poszczególne portale, wydawnictwa i lokalne telewizje na zlecenie wyżej wymienionych podmiotów w 2018 roku.

Najlepiej na rodzimym rynku medialnym radzi sobie - znajdując się na szczycie listy - „TV Gawex”, która w minionym roku wykonała usługi dla wspomnianych urzędów na łączną kwotę 213 764 zł. Sporo dalej, na drugim miejscu jest „TV Zachód”, otrzymując 127 100 zł. Pierwszą trójkę zamyka „Temat Szczecinecki”, który wykonał usługi na rzecz w/w na łączną sumę 43 730 zł.

Kolejne medium, które w 2018 roku wystawiło faktury na łączną kwotę 42 450 zł to „DronMedia” – wydawca portalu iszczecinek.pl. Nieco mniej, bo 40 635 zł zarobiła Polska Press Sp. z o.o., wydawca m.in. Głosu Koszalińskiego. Portal miastozwizja.pl oraz miesięcznik „Dzień Dobry Szczecinek” znalazły się poza tym zestawieniem, ponieważ w minionym roku również nie otrzymały żadnych środków pochodzących z kas szczecineckich urzędów, a tym samym kwota ta wynosi 0 zł.

Przyjrzyjmy się nieco bliżej środkom, jakie (i skąd) w minionym roku wpłynęły do mediów.

„TV Gawex” w ramach współpracy z Urzędem Miasta oraz z budżetu Głównego Specjalisty ds. Promocji i Kontaktów z Mediami UM otrzymała za realizację zleceń 160 884 zł (w  2017 r. - 340 331 zł). Z kolei na rzecz Starostwa Powiatowego w 2018 r. wykonywała usługi na łączną kwotę 52 880 (w 2017 r. - 56 211 zł).

Wspomniane zarobki „TV Zachód” natomiast opierają się na realizacji zleceń z Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Gminy Szczecinek. Z budżetu Głównego Specjalisty ds. Promocji i Kontaktów z Mediami UM medium to otrzymało 80 500 (w 2017 r. - 82 600 zł). Z kolei za usługi realizowane na rzecz starostwa lokalna TV, podobnie jak w minionym roku, zarobiła 40 000 zł. Kolejne 6 600 zł to wynagrodzenie otrzymane z Urzędu Gminy

Pierwszą trójkę zamyka „Temat Szczecinecki”, który z Urzędu Gminy otrzymał 7 730 zł (w 2017 r. - 12 300 zł) za przygotowanie i publikację materiałów dotyczących gminnych aktualności. W minionym roku wykonał on także usługi m.in. na rzecz Starostwa Powiatowego o łącznej wartości 36 000 zł ( 2017 r - 20 730 zł).

Poza „pierwszą trójką” w kwestii wysokości zarobków szczecineckich mediów pochodzących z samorządowych kas znalazło się wydawnictwo DronMedia. Podobnie jak rok wcześniej wykonało ono usługi na rzecz Starostwa Powiatowego na kwotę 18 450 zł oraz za usługi na rzecz miejskiego urzędu 24 000 zł. Na kolejnym miejscu znalazł się Głos Koszaliński, który w ramach współpracy ze Starostwem Powiatowym otrzymał 22 800 (w 2017 r. - 30 109 zł), a także dla Urzędu Miasta na 17 835 zł.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk