Honory dla Żołnierzy Wyklętych

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 01.03.2018 / Komentarze
W Szczecinku po raz siódmy odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

W czwartek, 1 marca w Szczecinku po raz siódmy odbyły się oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Uczestnicy uroczystości spotkali się pod tablicą pamiątkową, aby uczcić pamięć o żołnierzach antykomunistycznego podziemia. Wśród obecnych nie zabrakło także gościa honorowego – pani Marii Sosnowskiej, członkini Europejskiej Armii Podziemnej.

- Być może właśnie w tej chwili zerka na was przypadkowy przechodzień albo zamyślony pasażer autobusu. Jeśli tak, to zapewne jeden i drugi, jeżeli nie pamiętał, natychmiast zaczną poszukiwać w myślach powodu, dla którego tylu ludzi postanowiło spotkać się w tym miejscu w to wyjątkowo mroźne popołudnie – przywitał zebranych Piotr Rozmus, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Szczecinku. - I taka jest nasza misja. Jesteśmy tu po to, aby oddać hołd bohaterom. Ale również po to, by przypominać, by dać świadectwo.

- Losy żołnierzy wyklętych to tak, jak wichry wojny, one są niesamowicie trudne, ale to żołnierze, którzy po ’45 roku przeciwstawili się sowietyzacji. Nie jest prawdą, że to byli jacyś niezidentyfikowani ludzie, którzy zdeterminowani byli do tego, aby walczyć z okupacją rosyjską – zabrał głos starosta Krzysztof Lis. - To są ludzie, którzy w czasach, w których przyszło im żyć wiedzieli, że ich walka niekoniecznie teraz może być wygrana. Bohaterowie i patrioci przez ówczesnych rządzących stawali się bandytami, a ludzie służalczy i niekoniecznie utożsamiający się z Polską stawali się bohaterami. Ci pierwsi dzisiaj nawet nie maja swojego miejsca. Trudno nawet jest odnaleźć ich groby. Ci drudzy chowani byli w szczególnych miejscach, a jeszcze do niedawna w asyście żołnierzy Wojska Polskiego

Podczas uroczystości list w imieniu poseł Małgorzaty Golińskiej odczytała Wioletta Bieniek, Dyrektor Biura Poselskiego w Szczecinku. Mogliśmy także bliżej poznać życiorysy niektórych Żołnierzy Wyklętych, które przybliżyli zebranym gościom m.in. Krzysztof Lis, Wiesław Suchowiejko oraz Piotr Rozmus. Tegoroczne obchody kolejny raz przybrały również nieco inną formułę, niż ta znana z poprzednich lat. Po raz drugi swój czynny udział w uroczystości miała także młodzież ze szczecineckich szkół, która m.in. przygotowała występ wokalno-instrumentalny, przypominając zebranym o wydarzeniach i nastrojach sprzed lat. Następnie zgromadzeni goście oddali hołd Żołnierzom Wyklętym, składając pod pomnikiem biało-czerwone wiązanki kwiatów.

Tekst, zdjęcia, montaż: Marzena Góra