Finiszuje budowa super filtru

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 07.03.2018 / Komentarze
Burmistrz: Niebawem rozruch instalacji UTWS. Mieszkańcy Szczecinka czekają z utęsknieniem

Kronospan kończy montaż najnowocześniejszej na świecie instalacji do ograniczenia emisji pyłów i gazów, czyli filtra UTWS. Proces rozruchu potężnej konstrukcji, która ma ulżyć mieszkańcom Szczecinka, zaplanowano na czerwiec br.

- Na początek pracy tego filtra czekamy z utęsknieniem - podkreśla w rozmowie z "Miastem z Wizją" burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

- Co prawda wcześniej Kronospan obiecywał, że rozruch instalacji nastąpi w kwietniu. Z tego, co wiem są do tego gotowi, natomiast problem polega nie na tym, że są gotowi, a na tym, że miesiące kwiecień - maj są okresem największego zapotrzebowania fabryk mebli na płyty produkowane w Szczecinku. Natomiast później, w fabrykach mebli, w wielu krajach na świecie zaczyna się okres urlopowy a co za tym idzie wyciszenia produkcji.

Jak zaznaczył burmistrz to dobry moment, by na jakiś czas wstrzymać produkcję w Kronospanie.

- Dlatego firma podjęła decyzję, że rozruch instalacji UTWS zacznie się nie w kwietniu tylko 19 czerwca. Proces zakończy się najpóźniej do 5 lipca. W tym też czasie wstrzymana zostanie produkcja w zakładzie. Wówczas nastąpi też przepinanie całego ciągu technologicznego na nowy sposób suszenia płyty wiórowej. Od tego procesu już odwrotu nie ma, ponieważ część tego, co obecnie służy suszeniu, zostanie wycięta. Tym samym od pierwszych dni lipca powinniśmy już być uwolnieni od wszelkich uciążliwości, które, nikt tego nigdy nie ukrywał, są związane z obecnością Kronospanu w Szczecinku.

Jak nam wcześnie powiedział szef ochrony środowiska Kronospanu inż. Zbigniew Klugiewicz, UTWS to najnowocześniejsza na świecie instalacja do ograniczenia emisji pyłów i gazów.

- UTWS to cały system urządzeń ochrony powietrza. W jego skład wchodzą m.in.: palnik, wymiennik ciepła, suszarnia, elektrofiltr, wentylatory i cyklony. Podobne instalacje pracują już w czeskim zakładzie Kronospan w Jihlavie oraz w rumuńskim Sebes. Ich skuteczność to ponad 90 procent. Dlatego tych liczb nie bierzemy "z sufitu", nie insynuujemy lecz mamy namacalny dowód skuteczności UTWS. Jest to najnowocześniejsze rozwiązanie, pozwalające zredukować zarówno emisję lotnych związków organicznych, w skład, których wchodzą tzw. związki odorowe (zapachowe) jak i pylenie.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że Kronospan mocno w czasie wyprzedził działania nakładane przez Unię Europejską na firmy produkujące wyroby drewnopochodne. Rozwiązanie, zaproponowane przez Kronospan wpisuje się w zakres technik proponowanych w unijnym dokumencie BAT.

- Jednakże należy zaznaczyć, że jest to rozwiązanie najlepsze, najskuteczniejsze i jednocześnie najdroższe. Pomimo kosztów, biorąc pod uwagę jego skuteczność i pozytywny wpływ na środowisko, zdecydowaliśmy się je zrealizować. Do wypełnienia wymagań wynikających z BAT wystarczyłby montaż mokrego elektrofiltru, co jest rozwiązaniem zdecydowanie mniej kosztownym. Dobrą wolą właściciela Kronospan było wybudowanie za ponad 20 milionów euro całego systemu UTWS, który jest w tej chwili najbardziej skutecznym sposobem redukcji pyłu i związków organicznych, jaki istnieje w branży drzewnej - dodał Z. Klugiewicz.

Nie ma, co ukrywać, że mieszkańcy Szczecinka z nadzieją czekają na rozpoczęcie pracy innowacyjnej instalacji. Są dni, gdy przy niekorzystnym wietrze południowo - wschodnie dzielnice miasta, i nie tylko, odczuwają uciążliwości związane z funkcjonowaniem zakładu.

Co się kryje pod magiczną już nazwą UTWS? Otóż, to najnowocześniejsza instalacja ograniczenia emisji pyłów i gazów odlotowych. Tłumacząc z języka niemieckiego: recyrkulacja, dopalanie, odzysk ciepła i odpylanie.

Zadaniem systemu jest po pierwsze: oczyścić gazy odlotowe z pyłu i substancji organicznych, a po drugie: wysuszyć zrębki, które są surowcem do produkcji płyt wiórowych.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk