Do szkół zawitał "Kreatywny ninja"

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 30.05.2019 / Komentarze
To kolejna realizacja przedwyborczych obietnic burmistrza Daniela Raka

Wśród ośmiu pakietów dla Szczecinka, obiecanych przez Daniela Raka w trakcie ubiegłorocznej kampanii wyborczej, znalazł się również ten poświęcony szkolnictwu i edukacji. Część obietnic już udało się z powodzeniem zrealizować. Teraz przyszła pora na kolejną z nich. „Kreatywny ninja” to zapowiadany cykl zajęć dodatkowych dla uczniów szkół podstawowych, w trakcie których wśród dzieci i młodzieży miałyby być rozwijane umiejętności kreatywnego myślenia i tworzenia nieszablonowych, innowacyjnych pomysłów i rozwiązań.

W maju w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się pierwszy cykl wspomnianych zajęć dodatkowych poświęconych właśnie kreatywnemu myśleniu.  Wzięli w nich udział wszyscy uczniowie klas ósmych.

- Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, że kreatywność to nie tylko, jak się niektórym wydaje umiejętności artystyczne, ale przede wszystkim  nieszablonowy sposób myślenia i działania – podsumowują spotkania pedagodzy z SP 1. - Dziś kreatywność  jest  niezwykle pożądana nie tylko jako pasja w życiu osobistym, ale także jako ważna umiejętność na rynku pracy. Osoby kreatywne myślą w sposób elastyczny, a patrząc na problem widzą wiele potencjalnych rozwiązań. Są odważne, potrafią generować nowe pomysły i nie boją się działać poza schematami. W tradycyjnym, szkolnym modelu nauczania, przy przeładowanej podstawie programowej, mimo chęci nie zawsze wystarcza czasu na kreatywne działania i wspieranie twórczych  postaw dzieci i młodzieży. Stąd pomysł by wesprzeć szkoły w tym obszarze.

- Program „Kreatywny ninja” to dodatkowe lekcje kreatywności przeznaczone dla uczniów klas ósmych wszystkich szczecineckich szkół. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się co to znaczy być kreatywnym i jak rozwijać swój twórczy potencjał. Poznały proste i praktyczne narzędzia, pomocne w  twórczym rozwiązywaniu problemów. Dzieci zobaczyły także czym jest inspiracja i jak jej poszukiwać. Nauczyły się także jak tworzyć nowe pomysły i  jak myśleć poza schematem. Uczniowie poznali również zasady pracy kreatywnej w grupie, a co najważniejsze świetnie się przy tym bawili.

Program spotkań został przygotowany i przeprowadzony przez trenerkę kreatywnego myślenia i zarazem specjalistkę ds. wdrażania innowacji i projektów Design Thinking - Monikę Dołębską. Projekt powstał we współpracy z Samorządową Agencją Promocji i Kultury oraz Miejską Jednostką Obsługi Oświaty pod patronatem burmistrza Daniela Raka.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Szkoła Podstawowa nr 1