Celowa manipulacja czy zwykła niewiedza?

Miasto z Wizją / 08.05.2019 / Komentarze
Urząd Miasta wydał oświadczenie w sprawie kłamliwych informacji podawanych przez "Temat Szczecinecki"

Wcześniejszy pomysł dotyczący obliczania cen opłat za wywóz śmieci od ilości zużywanej przez mieszkańców wody już dawno odszedł w zapomnienie. Z kolei w poniedziałek (6.05) zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące nowego projektu tzw. uchwały śmieciowej, w myśl której nowe stawki będą – jak dotychczas – naliczane w zależności od ilości osób zamieszkujących dany lokal. Jak poinformował Urząd Miasta, mieszkańcy nie wnieśli żadnych uwag do nowego projektu uchwały.

Tymczasem na lokalnym portalu „Temat Szczecinecki” pojawił się dziś artykuł, w którym jego autor zarzuca władzom miasta kłamstwo i sugeruje, że mieszkańcy swoje uwagi jednak wnieśli. We wspomnianym artykule został nawet przytoczony cytat jednej z mieszkanek – niejakiej pani Weroniki, która nie tylko stwierdziła, że sama osobiście swoje uwagi wniosła, ale też „pochwaliła się” kopią złożonego w ratuszu pisma. Tyle tylko, że jej uwagi dotyczyły poprzedniego projektu uchwały, który z przedmiotem obecnych konsultacji nie miał nic wspólnego.

To jednak nie przeszkodziło redakcji „Tematu Szczecineckiego” na publikację materiału i zarzucanie władzom kłamstwa, choć jedyne przekłamania w tym temacie pojawiły się… po stronie wspomnianej redakcji. Uwagę na błędy w artykule zwrócili sami czytelnicy, wytykając autorowi artykułu nierzetelność i próby manipulacji. Kłamliwy artkuł szybko zniknął ze strony. Tylko niesmak pozostał.

Do całej spraw odniosły się także władze miasta, przekazując wszystkim lokalnym mediom oświadczenie. Jego treść publikujemy poniżej w całości:

W związku z nieprawdziwymi informacjami na temat konsultacji społecznych, dotyczących uchwały Rady Miasta w sprawie metody obliczania opłaty i stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które opublikowane zostały dzisiaj na portalu szczecinek.com, informujemy, że

- w dniach od 19 kwietnia do 6 maja konsultowany był projekt uchwały, który zakłada ustalenie opłaty za gospodarowanie odpadami w zależności od ilości osób zamieszkujących nieruchomość, czyli tak, jak obecnie. W konsultowanej uchwale zmianie uległa wysokość stawki: nowa opłata za odpady segregowane ma wynosić 18 zł od każdego mieszkańca, a więc o 4 zł więcej niż dotychczas.

- cytowany w artykule wniosek Mieszkanki Szczecinka zawiera uwagi do metody obliczania opłaty za gospodarowanie odpadami w powiązaniu ze zużyciem wody. Projekt ten w dniu 18 kwietnia został wycofany przez Burmistrza Miasta Szczecinek.

Mimo, że artykuł został w pośpiechu usunięty, to przedstawione w nim kłamliwe informacje dotyczące sposobu ustalenia opłaty za wywóz śmieci, jej wysokości, jak i przeprowadzonych konsultacji społecznych w tej sprawie mogły wprowadzić Czytelników w błąd i wywoływać chaos informacyjny wśród Mieszkańców Szczecinka.

Dlatego po raz kolejny informujemy, że w chwili obecnej jedyną procedowaną metodą obliczania opłaty za wywóz odpadów jest metoda od ilości osób zamieszkujących nieruchomość. Zgodnie z jej zapisami nowa stawka opłaty za odpady segregowane ma wynosić 18 zł od każdego mieszkańca.

Jednocześnie podkreślamy, że treści publikowane na portalu szczecinek.com nie są autoryzowane przez Urząd Miasta. W związku z tym mogą zwierać nieścisłości i błędy rzeczowe.