To było rekordowe biegowe święto

Miasto z Wizją / 28.04.2019 / Komentarze
Za nami XXXVI odsłona Biegu Ulicznego Memoriał Winanda Osińskiego

Dokładnie 24 kwietnia 1982 roku w Szczecinku po raz pierwszy rozegrany został Ogólnopolski Bieg Przełajowy o puchar Winanda Osińskiego. Teraz, kilkadziesiąt lat po tym wydarzeniu, stał on się największą sportową imprezą w regionie i jedna z największych w kraju. Szczecinecki bieg już na stałe wpisał się do kalendarza krajowych wydarzeń biegowych, zyskując także międzynarodową popularność. Potwierdzeniem tych słów jest co roku wysoka frekwencja podczas biegu głównego. Na starcie XXXVI Ogólnopolskiego Biegu Przełajowego o puchar Winanda Osińskiego stawiły się prawdziwe tłumy. Tegoroczna edycja przyciągnęła rekordową liczbę sportowców.

Nie inaczej było również dzisiaj (28 kwietnia), podczas XXXVI edycji Biegu Osińskiego.  Swój udział w tym wydarzeniu zapowiedziało ponad 830 osób, z 790 pojawiło się na starcie biegu głównego na dystansie 10 km. Wcześniej jednak odbyły się zmagania młodszych biegaczy (więcej na ten temat piszemy w artykule „Szczecinek biegową stolicą Polski”).

Kilkanaście minut przed godz. 13.00 zawodnicy i kibice przenieśli się z płyty stadionu miejskiego na ul. Piłsudskiego, gdzie znajdował się start biegu głównego. Zanim jednak rozpoczęła się najważniejsza tego dnia rywalizacja, uczestnicy – podobnie jak w poprzednich latach - zostali zaproszeni na taneczną rozgrzewkę. Tym samym nie tylko rozruszali się przed startem, ale też wprawili w wyjątkowo radosny nastrój, kręcąc się i podskakując w rytm muzyki.

Po sporej dawce tanecznych endorfin, punktualnie o godz. 13 wystartował bieg główny, w trakcie którego kilkuset zawodników musiało pokonać dystans 10 km. Sygnał do startu dał burmistrz Daniel Rak, który życzył wszystkim sportowcom wytrwałości, pobicia „życiówek” i dotarcia do mety. Z kolei burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa z numerem startowym 001 tradycyjnie już mogliśmy spotkać na linii startu. Wraz z nim w biegu głównym wziął udział wiceburmistrz Maciej Makselon.

Trzeba przyznać, że tym razem pogoda była zdecydowanie bardziej łaskawa dla sportowców, niż w 2017 roku, kiedy to biegacze musieli walczyć nie tylko z kilometrami, ale też z przelotnymi ulewami, porywistym wiatrem, a nawet z chwilowym gradobiciem. Jak przyznało wielu sportowców już po przekroczeniu linii mety, warunki pogodowe zdecydowanie dziś sprzyjały biegaczom.

Pierwsi zawodnicy, którzy w ekspresowym tempie pokonali całą trasę, nie kazali kibicom długo na siebie czekać. Zwycięzcą tegorocznej edycji Biegu Osińskiego został pochodzący z Białorusi Ilya Slavenski, który dobiegł do mety w 30 min. i 29 sek. (w minionym roku również zajął on I miejsce osiągając wynik 31 min. i 06 sek.). Wyniki biegu dostępne są już na stronie: https://wyniki.datasport.pl/results2900/

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra