Bezdomni wypełnili ankiety

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 27.02.2019 / Komentarze
Na terenie Szczecinka przebywa 46 osób bezdomnych. Wśród nich jest 6 kobiet

Cyklicznie co dwa lata w okresie zimowym w polskich miastach prowadzona jest akcja mająca na celu sprawdzenie, ile osób bezdomnych rzeczywiście przebywa na danym terenie. Od kilku lat tego typu działania prowadzone są również w Szczecinku. Nie inaczej było również w tym roku. Tegoroczna akcja odbyła się w nocy z 13 na 14 lutego. W przedsięwzięcie to zaangażowali się także przedstawiciele służb mundurowych m.in. Straż Miejska, Straż Ochrony Kolei, Służba Więzienna czy Policja oraz pracownicy wszystkich instytucji zajmujących się m.in. problemem bezdomności.

- Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych wykazało, że na terenie Szczecinka przebywa 46 osób bezdomnych. Wśród nich jest 6 kobiet i 40 mężczyzn – mówi „Miastu z Wizją” Elżbieta Baran, specjalista pracy socjalnej ds. bezdomności w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

Tegoroczne statystyki przedstawiają się nieco inaczej, niż dwa lata temu podczas poprzedniej tego typu akcji. W 2017 roku na terenie Szczecinka przebywało 47 osób. Wśród nich były dwie kobiety.

– Sześcioro spośród tych osób przebywa w całodobowym Schronisku dla Osób Bezdomnych „Zacisze” – kontynuuje nasza rozmówczyni. - Z noclegowni korzysta 11 osób, w tym dwie kobiety. Z kolei z ogrzewalni na dzień badania skorzystało 7 osób, natomiast do punktu pomocy bezdomnym i potrzebującym na ul. Wodociągowej 6A dziennie na ciepły posiłek przychodzi ok. 30-35 osób. Ale są również osoby, które w ogóle nie korzystają ani ze schronienia, ani z noclegu doraźnego lub okresowego.

Jak wynika z danych zawartych w ankietach wypełnianych przez osoby bezdomne, pięcioro z nich nie ma stałego adresu zamieszkania już od ponad dwudziestu lat. - Nie są tylko osoby z naszego miasta. To również osoby, które przebywają na naszym terenie, ale są z innych gmin – mówi Elżbieta Baran.

- Sporo osób bezdomnych przyjechało do Szczecinka i tu się zaaklimatyzowali, dlatego że mogą tu skorzystać z ciepłego posiłku, co dla nich jest ważne. Mają też możliwość do zmiany odzieży czy skorzystania z ogrzewalni, więc wybierają Szczecinek, ponieważ tu jest im łatwiej. Tu mają większy dostęp do pomocy, bo przebywając w innych, często mniejszych miejscowościach, zazwyczaj nie mogą liczyć na taką pomoc, jak w naszym mieście – dodaje nasza rozmówczyni.

Tekst: Marzena Góra

Foto: cbc.ca