Będą rozmawiać o Budżecie Obywatelskim

Miasto z Wizją / 24.05.2019 / Komentarze
Burmistrz zaprasza mieszkańców na spotkania i do aktywnego udziału w tworzeniu pierwszego szczecineckiego Budżetu Obywatelskiego

Budżet Obywatelski to jedna ze sztandarowych obietnic wyborczych burmistrza Daniela Raka. O taką możliwość finansowania inwestycji będących pomysłem mieszkańców Szczecinka, ci zabiegali już od kilku lat. Teraz przyszła pora na jego realizację. Wysokość budżetu obywatelskiego na rok 2019 wynosi 800 000 zł. Na każde z przedsięwzięć, które będą w jego ramach realizowane, miasto planuje przeznaczyć od 20 do 200 tys. zł. Projekty zgłaszane w ramach budżetu obywatelskiego przez mieszkańców mogą obejmować m.in. wydarzenia o charakterze kulturalnym, oświatowym, sportowym, integrującym mieszkańców oraz działania inwestycyjne.

Teraz przyszła pora na ustalenie potrzeb i zebranie pomysłów mieszkańców odnośnie tego, jak chcą oni spożytkować wspomnianą kwotę. O tym, na co może zostać ona przeznaczona i na jakich zasadach tworzony będzie budżet obywatelski możemy dowiedzieć się odwiedzając nowo powstałą stronę internetową, poświęconą w całości właśnie szczecineckiemu budżetowi obywatelskiemu. Znajdziemy ją pod adresem www.szczecinek.budzet-obywatelski.org.

Jednocześnie burmistrz Daniel Rak zaprasza wszystkich mieszkańców do aktywnego udziału w tworzeniu pierwszego szczecineckiego budżetu obywatelskiego. - Ważne, aby w jego realizację zaangażowana była jak najliczniejsza grupa. W ramach działań przybliżających cel i zasady przedsięwzięcia, przewidziane zostały spotkania informacyjne z mieszkańcami. Będą one dobrą okazją do uzyskania konkretnych informacji na temat możliwości udziału w tym projekcie – informuje Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

W trakcie spotkań mieszkańcy zapoznają się m.in. z ideą i głównymi założeniami budżetu obywatelskiego, dowiedzą się o działaniach możliwych do realizacji z budżetu obywatelskiego, a także o zasadach opisu pomysłu w formularzu zgłoszeniowym. Spotkania z mieszkańcami poprowadzi Łukasz Cieśliński – Prezes Pracowni Pozarządowej, która od 5 lat ściśle współpracuje z miastem Koszalin przy tworzeniu budżetu obywatelskiego.

Pierwsze spotkanie zaplanowane zostało na najbliższą środę, 29 maja o godz. 16. Odbędzie się ono w Urzędzie Miasta, w budynku B, w sali nr 218. Kolejne spotkanie odbędzie się 6 czerwca w godz. 14.00 - 17.30 w budynku A Urzędu Miasta, w sali sesyjnej nr 101. Drugie spotkanie będzie miało charakter warsztatowy, na którym można będzie uzyskać pomoc w wypełnieniu formularza zgłoszeniowego projektu w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2019. Udział  w spotkaniu nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk