50 tysięcy złotych z kasy województwa na in vitro

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 20.03.2019 / Komentarze
Podczas wyjazdowej sesji w Szczecinku radni Sejmiku podejmą stosowną uchwałę

Małżeństwa, które bezskutecznie starają się o dziecko w sposób naturalny, od 2017 roku mają szansę na otrzymanie finansowego wsparcia ze strony miasta na próby poczęcia potomka innymi metodami. Umożliwia to miejski program pn. „Dofinansowanie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Miasta Szczecinek w latach 2017-2019”. Tym samym osoby borykające się z niepłodnością mogą ubiegać się o wsparcie finansowe mające pokryć część kosztów związanych z zapłodnieniem metodą in vitro. Program zakłada, że będzie mogło z niego skorzystać ok. 27 par. Osoby chętne, które nie mogły począć dziecka naturalnymi metodami, skorzystało już z takiego wsparcia.

Od dwóch lat miasto zabezpieczało w budżecie 100 tys. złotych na ten cel. Teraz swoją „cegiełkę” do tej inicjatywy dołoży także samorząd województwa. W czwartek, 28 marca na Zamku Książąt Pomorskich odbędzie się wyjazdowa sesja Sejmiku Zachodniopomorskiego. Wtedy też wojewódzcy radni zagłosują nad przyjęciem uchwały dotyczącej udzielenia finansowego wsparcia miastu na dofinansowanie w 2019 roku programu in vitro. Z wojewódzkiej kasy do Szczecinka trafi na ten cel 50 tys. złotych.

- Program polityki zdrowotnej „ Dofinansowanie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Miasta Szczecinek w latach 2017-2019” umożliwia skorzystanie z procedury zapłodnienia pozaustrojowego in vitro parom, u których stwierdzono niepłodność, a inne możliwości terapeutyczne nie istnieją lub zostały już wyczerpane. Dofinansowanie z budżetu województwa w kwocie 50 tys. zł w ramach pomocy finansowej zwiększy dostępność programu realizowanego przez Miasto Szczecinek – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Przypomnijmy.  W programie tym uczestniczą trzy ośrodki z Polski – dwa położone w naszym najbliższym sąsiedztwie – klinika Vitrolife ze Szczecina i Gameta z Gdyni oraz klinika Gameta z miejscowości Rzgów koło Łodzi. Program ten obejmuje dofinansowanie do kwoty 5 tys. zł, ale nie więcej, niż 80 proc. wartości procedury. Jest on dedykowany parom, które mają potwierdzoną niepłodność dokumentami medycznymi, które w sposób jednoznaczny mówią o tym, że wszelkie inne metody medyczne i pozamedyczne, które były stosowane u tej pary, zostały wyczerpane i jedyną szansą na posiadanie biologicznie własnego dziecka jest metoda zapłodnienia pozaustrojowego.

Pierwszym etapem przystąpienia do programu jest zgłoszenie się pary do wytypowanej kliniki, gdzie zostanie przeprowadzony wywiad i badania lekarskie, a także przeanalizowana zostanie cała dokumentacja medyczna. Na tej podstawie zapadnie decyzja o tym, czy dana para będzie uczestniczyła w programie. Po pozytywnej decyzji nastąpi seria konsultacji badań lekarskich oraz badań diagnostycznych.

Tekst: Marzena Góra

Foto: babycentre co uk