O mandacie radnej Renaty Rak zdecyduje Rada Powiatu

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 24.02.2019 / Komentarze
"Trudno ocenić, kto ma rację. Stan liczbowy Koalicji Obywatelskiej się nie zmieni, a stan personalny? To się okaże"

Podczas ubiegłorocznych wyborów samorządowych obecna radna Rady Powiatu Renata Rak uzyskała drugą co do wielkości ilość głosów spośród kandydatów Koalicji Obywatelskiej. Tym samym zdobyła ona mandat radnej i zasiadła w radzie. Zaledwie kilka tygodni wcześniej otrzymała ona propozycję objęcia funkcji wicedyrektora Zespołu Szkół Technicznych, dla którego organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Szczecinku. Zaraz po wygranych wyborach Starostwo zajęło stanowisko, czy radna Renata Rak może jednocześnie pełnić funkcję radnej Rady Powiatu i wicedyrektora wspomnianej placówki.  To jednoznacznie sugerowało, że powinna z jednej z pełnionych funkcji zrezygnować. Radna jednak zanim podjęła decyzję, zasięgnęła opinii m.in. prawników i organów decyzyjnych. Podczas piątkowej (22.02) sesji Renata Rak przedstawiła swoje stanowisko w tej sprawie.

- Moja decyzja podparta jest wieloma opiniami, dlatego chciałabym ją krótko uzasadnić – powiedziała radna Renata Rak. - Kiedy zdecydowałam się na udział w wyborach byłam nauczycielką w Zespole Szkół Technicznych. Kilka tygodni przed wyborami otrzymałam propozycję objęcia stanowiska wicedyrektora tej szkoły i propozycję tę przyjęłam. Będąc radną Rady Miasta i znając przepisy prawa o samorządzie gminnym wiedziałam, że w mieście nie można łączyć obu tych funkcji, dlatego rozważałam możliwość rezygnacji ze startu w wyborach. Wtedy dowiedziałam się, że przepisy o samorządzie powiatowym różnią się od gminnych i nieprecyzyjnie określają możliwość łączenia tych funkcji.

- W takiej sytuacji zdecydowałam się startować i dzięki głosom mieszkańców zdobyłam mandat radnej powiatu. Po wyborach otrzymałam informację ze starostwa, że musze zrezygnować z jednej z funkcji. Ale ponieważ niektórzy prawnicy uważali inaczej, aby rozwiać wątpliwości poprosiłam o interpretację prawną komisarza wyborczego. Komisarz, podobnie jak PKW, nie mają w swoich kompetencjach interpretacji prawnych, ale w rozmowie powiedział mi, że jego zdaniem mogę łączyć obie funkcje. Wiedząc, że to wojewoda podejmuje ostateczną decyzję wystąpiłam o opinie do biura prawnego wojewody zachodniopomorskiego oraz przewodniczącego samorządu terytorialnego.

- Biuro prawne wojewody potwierdziło opinię starostwa, co zresztą zostało opublikowane  w lokalnych mediach. Została nawet ogłoszona sonda, co powinnam zrobić. A raczej co powinna zrobić nie Renata Rak, radna powiatu, tylko żona burmistrza. Czy to było potrzebne? Moim zdaniem niekoniecznie – kontynuowała radna. - Równocześnie otrzymałam opinię od przewodniczącego samorządu terytorialnego.

Wspomniana opinia mówiła, że radna obie sprawowane funkcje może łączyć, bez konieczności rezygnacji z którejkolwiek z nich: Zastępca kierownika jednostki organizacyjnej powiatu wybrany na radnego w tym powiecie, może zachować mandat radnego i kontynuować zatrudnienie na stanowisku zastępy kierownika jednostki organizacyjnej tego powiatu.

- Reasumując, nasuwa się wniosek, że prawnicy subiektywnie oceniają przedstawioną sytuację, a ich opinie budzą wątpliwości – zauważyła Renata Rak. - Nie będąc prawnikiem trudno ocenić, kto ma rację. Może powinien to rozstrzygnąć sąd administracyjny. Póki co to Rada Powiatu zdecyduje o moim mandacie. Czy potrafi to zrobić obiektywnie? Z tego, co wiem, w radzie nie ma żadnego prawnika. Jak zagłosuje koalicja PiS i Porozumienia Samorządowego? Nie wiem. Wiem tylko, jaki ma stosunek do mojej osoby. Pokazała to podczas głosowania nad składem komisji edukacji, z której mnie wykreślono. Jedno jest pewne, stan liczbowy Koalicji Obywatelskiej się nie zmieni, a stan personalny? To się okaże – dodała radna.

O tym, czy radni Rady Powiatu uznają za zgodne z prawem lub nie pełnienie przez Renatę Rak funkcji radnej oraz wicedyrektorki Zespołu Szkół Technicznych najpewniej dowiemy się w najbliższych tygodniach.

Tekst, foto: Marzena Góra