Zmarł Profesor Józef Kałużny

  • Blogi
  • Felietony
Paweł Szycko / 22.01.2018 / Komentarze
Obrazek użytkownika Paweł Szycko
Pożegnaliśmy wybitnego okulistę, lekarza zasłużonego dla rozwoju opieki zdrowotnej w Szczecinku

14 stycznia zmarł Profesor Józef Kałużny. 20 stycznia w Bydgoszczy, w kościele i na cmentarzu parafii św. Wincentego a Paulo pożegnaliśmy Pana Profesora w Jego ostatniej drodze.

Profesor Józef Kałużny był jednym z najwybitniejszych polskich okulistów. Blisko 40 lat temu objął funkcję kierownika Kliniki Chorób Oczu Akademii Medycznej w Bydgoszczy, a następnie Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W 1990 r. na pięć lat objął także stanowisko rektora bydgoskiej Akademii Medycznej. To również przedstawiciel Polski w Europejskiej Radzie Okulistyki. Spod jego pióra wyszło przeszło dwieście prac naukowych, które były publikowane zarówno w naszym kraju, jak i doczekały się przedruków m.in. w Stanach Zjednoczonych, Holandii, Włoszech czy w Niemczech. Lista jego dokonań w dziedzinie okulistyki, podobnie jak liczba pacjentów, jest ogromna. Wykonał on ponad dwadzieścia tysięcy operacji okulistycznych. Był także pierwszym w kraju lekarzem, który wszczepił sztuczne soczewki tylnokomorowe po zabiegu usunięcia zaćmy. To właśnie on, jako jeden z pierwszych na świecie, zdecydował się na zastosowanie Spektralnej Optycznej Tomografii Koherentnej w diagnostyce okulistycznej.

Poza wielkimi, o wymiarze krajowym i światowym, osiągnięciami Pan Profesor ma również „mniejsze osiągnięcia”, na poziomie Polski „gminno-powiatowej”, u nas w Szczecinku. 8 lat temu udało mi się przekonać Pana Profesora do współpracy. Dzięki jego pomocy merytorycznej zorganizowaliśmy Centrum Okulistyki i Chirurgii Oka. Wkład Profesora Józefa Kałużnego w powstanie naszego ośrodka jest nie do przecenienia. Potrafił podzielić się z nami najważniejszą rzeczą - znajomością swojej branży. Dzielił się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Doradzał przy zakupie sprzętu i organizacji pracy. Umożliwił szkolenie naszych lekarzy i pielęgniarek w swojej Prywatnej Klinice Okulistycznej Oftalmika w Bydgoszczy. Dzięki tej współpracy ordynator naszego oddziału dr Justyna Zborowska- Skrobanek napisała i obroniła pracę doktorską. Pan Profesor przez wiele lat, raz w miesiącu, przyjeżdżał do nas i m.in. konsultował trudnych pacjentów. Jego synowie, Jakub i Bartłomiej Kałużni, również profesorowie okulistyki, operowali u nas i nadal operują trudnych pacjentów. Kiedy myślę o Profesorze Józefie Kałużnym, odczuwam żal, że Go już wśród nas nie ma. Ale odczuwam też wdzięczność losowi, że na swojej drodze zawodowej i osobistej mogłem spotkać tak wyjątkowego człowieka.

Paweł Szycko

Prezes Zarządu Podimed Sp. z o.o.