Podsumowanie roku AP Szczecinek

  • Blogi
  • Felietony
  • Aktualności
Szymon Bibik / 23.12.2015 / Komentarze
Obrazek użytkownika Szymon Bibik
Dobiega końca rok 2015 – okres, w którym Akademia Piłkarska Szczecinek przeszła sporo zmian personalnych

W ostatnich miesiącach zmienił się zarząd klubu, zatrudniono także trenera koordynatora w postaci Tadeusza Datty. W tym krótkim okresie udało się wprowadzić kilka innowacji i nakreślić plan działania na kolejne rundy. I właśnie o tychże zmianach chciałbym opowiedzieć, pamiętając, że bez budowanych przez lata podwalin organizacyjnych nowi członkowie klubu – w tym moja skromna osoba – nie byliby w stanie realizować swoich pomysłów. 

Naszym celem jest przede wszystkim zapełnienie płynnego rozwoju piłkarskiego od pięciolatka, po pełnoletniego zawodnika, na którego czeka już funkcjonujący od czerwca Miejski Klub Piłkarski. W tej chwili Akademia rozpoczyna szkolenie graczy urodzonych w 2010 roku, a nawet młodszych.  W trakcie ostatnich kilku tygodni udało nam się wyodrębnić także osobną grupę rocznika 2009, która dotychczas była połączona ze starszymi o rok kolegami. Na chwilę obecną tylko jedna grupa wiekowa młodzików trenuje we wspólnej grupie 2003/2004, ale i tu wprowadzony został plan naprawczy, który ma za zadanie załatanie powstałej „dziury”. Podkreślić należy, że zawodnicy nie są „sztywno” przypisani do jednego rocznika – trenerzy są w stałym kontakcie z koordynatorem, który wyróżniających się graczy zaprasza na zajęcia starszej grupy. Pozwala to na bieżąco monitorować postępy wychowanków. Oprócz tego na każdym etapie szkolenia prowadzone są osobne zajęcia z bramkarzami.

Zanim najmłodsi zawodnicy trafią na treningi AP Szczecinek, mają możliwość uczestnictwa w bezpłatnych zajęciach Akademii Przedszkolaka. Są one prowadzone przez specjalnie wydelegowanych trenerów Akademii zatrudnionych w naszej strukturze szkoleniowej. Oprócz tego przedszkolaki raz do roku grają w turnieju Skrzat Cup, na stałe goszczącym w kalendarzu sportowych imprez Szczecinka. Ostatnio najmłodsi mieli okazję spotkać się z dorosłymi piłkarzami MKP, którzy w przebraniu Świętego Mikołaja prezentowali im sprzęt sportowy i udzielali fachowych wskazówek. 

Warto podkreślić, że Akademia nie działa komercyjnie. Miesięczna składka członkowska pobierana od zawodników wynosi 30 złotych, co jest jedną z bardziej preferencyjnych opłat w regionie. Dodatkowo piłkarze nie ponoszą kosztów zakupu sprzętu i wyjazdów na mecze oraz turnieje. Takowych nie brakuje. AP posiada jedenaście drużyn zgłoszonych do lig w systemie Extranet PZPN, a gdy związkowe rozgrywki  się kończą, nasze drużyny chętnie biorą udział w turniejach towarzyskich. Tylko w ostatnim okresie odnieśliśmy zwycięstwa na dwóch zawodach w Debrznie, w Charzykowach i w Szczecinku. Rocznik 2006 (na zdjęciu) i 2008 awansował natomiast na szczebel wojewódzki prestiżowego turnieju „Z podwórka na stadion” o Puchar Tymbarku. 

Sukcesy odnoszone są w starszych rocznikach. Juniorzy starsi trenowani przez Krzysztofa Siemaszko po rundzie jesiennej są wiceliderem Ligi Wojewódzkiej Juniorów, a juniorzy młodsi (trener Jarosław Kozanecki) są liderem Ligi Okręgowej i walczą o awans na szczebel wojewódzki. Trzech wiodących zawodników urodzonych w 1998 roku – Karol Jabłoński, Robert Drzewiński i Mateusz Bartolewski – zostało zaproszonych na testy przez ekstraklasową Pogoń Szczecin i przynajmniej jeden z nich zaliczył je pomyślnie. Zarząd Akademii w nie zamierza hamować rozwoju zawodników, zauważonych przez kluby z krajowego TOP-u. Na przestrzeni lat dorobiliśmy się zresztą wychowanków, którzy zdążyli zadebiutować w najwyższej klasie rozgrywkowej. 

Rozwijana jest kadra trenerska, a szkoleniowcy podnoszą swoje kwalifikacje (w grudniu dwóch z nich ukończyło kurs UEFA B, trzech pozostałych uczestnicy w szkoleniach UEFA C). Docelowo każda grupa posiadać będzie nie tylko trenera, ale i asystenta, co zresztą w większości funkcjonuje już na tym etapie.  

Poprawiono organizację i komunikację na linii trenerzy – koordynator – zarząd klubu. Skutkuje to chociażby efektywniejszym podziałem obowiązków i zdecydowanie lepszą polityką informacyjną. Odświeżona strona internetowa aktualizowana jest na bieżąco, a oprócz tego jesteśmy obecni na portalach społecznościowych.

Realizacja założeń możliwa jest przede wszystkim dzięki wsparciu otrzymywanym od Urzędu Miasta, OSiR oraz firm zewnętrznych z Kronospan Szczecinek Sp. z o.o. na czele. Opracowywana jest też profesjonalna oferta promocyjna dla potencjalnych nowych partnerów. 

W kolejnym roku chcemy kontynuować rozpoczęte reformy i jesteśmy przekonani, że Akademia Piłkarska umocni swoją pozycję jako największy ośrodek szkoleniowy w regionie.