Pierwsze urodziny parkrun Szczecinek

  • Blogi
Marcin Bocheński / 25.08.2014 / Komentarze
Obrazek użytkownika Marcin Bocheński
Rozpocznij rok szkolny weekendem z parkrun Szczecinek! Pierwsze urodziny parkrun Szczecinek.
Pierwsze urodziny parkrun Szczecinek

Z początkiem września ubiegłego roku Szczecinek dołączył do grona ponad 300 miejsc na świecie skupionych w ramach inicjatywy parkrun (obecnie jest to 441 lokalizacji), czyli sobotniego, bezpłatnego biegania po parkach z pomiarem czasu. Wzorem takich miejsc jak Londyn, Melbourne, Kopenhaga, Warszawa czy Kraków, Szczecinek zaoferował biegaczom możliwość cyklicznego i bezpłatnego udziału w biegach na dystansie 5km z pomiarem czasu.

Biegi organizowane są przez Miejski Klub Lekkoatletyczny Szczecinek we współpracy z Fundacją parkrun Polska, organizatorem inicjatywy w Polsce. Dzięki wsparciu ze strony Urzędu Miasta Szczecinek, lokalnych partnerów - OSiR Szczecinek, Aqua Tur Sp. z o.o., SAPiK oraz lokalnym sponsorom nasza lokalizacja stała się bardzo atrakcyjna nie tylko dla lokalnych biegaczy. Odwiedzają nas biegacze parkrun z całej Polski jak również z innych państw do których dotarła inicjatywa parkrun. Wyjątkowe walory Parku Miejskiego sprawiły, że spotykamy się z opinią iż jest to jedna z najpiękniejszych tras biegowych parkrun. Naszym atutem oprócz niesamowitej atmosfery na biegach jest jedyne w Polsce i również rzadko spotykane w zagranicznych lokalizacjach stałe oznakowanie trasy biegu, które powstało dzięki wsparciu Urzędu Miasta.

Parkrun został powołany do życia w Londynie w 2004 roku przez grupę biegaczy amatorów. Inicjatywa szybko zyskała popularność nie tylko w Wielkiej Brytanii ale również poza jej granicami. Obecnie biegi parkrun organizowane są w 13 krajach świata, w tym w Polsce, skupiając na chwilę obecną ponad 1 000 000 biegaczy amatorów.

Polska edycja parkrun zapoczątkowana została w 2011 roku w Gdyni, skąd szybko trafiła do Gdańska, Łodzi oraz innych miast. Szczecinek jest 8 lokalizacją parkrun w Polsce z 13 obecnie istniejących. W ramach parkrun Polska zarejestrowanych jest ponad 18 tysięcy uczestników i liczba ta stale rośnie.

Po roku działalności, parkrun Szczecinek liczy już 482 zarejestrowanych biegaczy i z każdym tygodniem dołączają do nas nowi pasjonaci tego sportu.

Przed wakacjami włączyliśmy się w kampanię Ministerstwa Sportu i Turystyki „Stop zwolnieniom z WF-u”. Kończą się wakacje i jest to najlepszy czas na kontynuację tej akcji.

Pragniemy zaprosić wszystkich rodziców do aktywnego udziału w tej akcji. Biegi parkrun stwarzają doskonałą okazję do wspólnego, rodzinnego spędzenia czasu. Stwarzają one szansę rodzicom aby własną postawą zachęcić dzieci do aktywności fizycznej. Parkrun to niezwykle prosty i łatwy, a poprzez to atrakcyjny sposób na rozpoczęcie przygody z bieganiem. W parkrun biegają wszyscy – początkujący i zaawansowani, młodsi i starsi a biegi organizowane są przez cały rok, w każdą sobotę o 9.00 rano i dostępne są dla wszystkich kochających aktywny tryb życia.

Parkrun powstał z myślą nie tylko o tych, którzy mają już spory staż w bieganiu, ale przede wszystkim z myślą o osobach, które zamierzają stawiać pierwsze kroki w truchtaniu na świeżym powietrzu.

To co unikalne w parkrun, to organizacja biegów przez wolontariuszy, którzy rekrutują się z uczestników biegów. Parkrun to biegi dla wszystkich niezależnie od stażu biegowego czy też uzyskiwanych rezultatów. Zaawansowani biegacze wykorzystują parkrun jako doskonałą możliwość do poprawienia szybkości i wytrzymałości, dla początkujących parkrun to bieg na dystansie, który jest w zasięgu ich możliwości. Dodatkowo, do udziału w parkrun zachęcani są biegacze z wózkami oraz czworonożnymi przyjaciółmi, którym oferujemy możliwość wspólnego biegania. W związku z faktem, że biegi organizowane są co tydzień, uczestnicy mogą stale monitorować swoją formę oraz postępy, a wyniki uzyskane w ramach każdego z biegów dostępne są w ramach tworzonego dla każdego uczestnika indywidualnego profilu.

Parkrun to pewien sposób na życie, pokazujący jak można niewielkimi siłami, z udziałem niewielkich środków, zachęcić ludzi do treningu i aktywnego wypoczynku, jak również zachęcić ich do działania na rzecz społeczności lokalnych.

Zbliżająca się rocznica parkrun Szczecinek jest doskonałą okazją aby dołączyć do naszej międzynarodowej rodziny parkrun.

Zapraszam Państwa do udziału w naszych biegach, jak również do promocji sobotniego biegania wśród dzieci i młodzieży. A już 13 września zapraszam wszystkich biegaczy, sympatyków, oraz biegowych sceptyków, wraz z rodzinami na „PIKNIK RODZINNY PARKRUN SZCZECINEK”.

Świętujcie z nami pierwszą rocznicę parkrun Szczecinek

Email: SzczecinekBiuro@parkrun.com

http://www.parkrun.pl/szczecinek/

https://www.facebook.com/ParkrunSzczecinek