O godzinę dłużej w łóżku

Miasto z Wizją / 20.10.2020 / Komentarze
Dziś w nocy zmiana czasu z letniego na zimowy

Dziś w nocy - z soboty na niedzielę (24/25.10) zmieniamy czas z letniego na zimowy - cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3 na godz. 2. Dzięki temu pośpimy godzinę dłużej. Czas letni zacznie znów obowiązywać od niedzieli 28 marca 2021 roku.

Dziś w nocy musimy pamiętać jedynie o konieczności cofnięcia wskazówek zegarków. Jeżeli chodzi o sprzęt elektroniczny, to np. w większości telefonów komórkowych czas jest automatycznie przestawiany. Podobnie jest w przypadku komputerów.

Mieszkańcy Szczecinka, którzy w nocy z soboty na niedzielę wybiorą się w dłuższą podróż, spędzą w pociągu godzinę dłużej. W niedzielę o godz. 3 składy staną na najbliższych stacjach i poczekają godzinę, by zgodnie z rozkładem wyruszyć w dalszą podróż.

"Podróżniczych" utrudnień unikną pasażerowie Przewozów Regionalnych. O tej porze w nocy z soboty na niedzielę na zachodniopomorskich torach nie kursuje żaden skład lokalnego przewoźnika.

O pechu mogą mówić żołnierze, policjanci czy strażacy pełniący dziś nocną służbę. Ta wydłuży się im o godzinę. W przypadku żołnierzy, zamiast 24 godziny dyżurować będą 25.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w prawie 70 krajach na całym świecie, w tym w całej Europie z wyjątkiem Islandii.

Czy dziś po raz ostatni zmienimy czas?

Komisja Europejska proponuje, by od przyszłego roku obowiązywał ujednolicony czas środkowoeuropejski letni. Może zdarzyć się zatem tak, że dzisiejsza zmiana czasu będzie tą ostatnią

Niczego nie można jednak wykluczyć. Wątek rezygnacji ze zmiany czasu ciągnie się już dość długo. Konkretów w tej sprawie wciąż brakuje.