Na pohybel głupolom

  • Blogi
  • Felietony
Jerzy Hardie-Douglas / 05.01.2016 / Komentarze
Obrazek użytkownika Jerzy Hardie-Douglas
Stawiam dolary przeciwko orzechom, że tegoroczna Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbierze rekordową sumę.

To wynik anty-Owsiakowej propagandy PiS i niektórych środowisk kościelnych. Głupota krytykujących akcję zbierania datków na rzecz Orkiestry, jest paralelą działań politycznych tego środowiska. 

10 stycznia pokaźny datek na rzecz Orkiestry, będzie naszym patriotycznym obowiązkiem. Tak jak obowiązkiem powinno być przeciwstawianie się niszczeniu demokracji i zawłaszczaniu państwa przez PiS. Nadszedł czas abyśmy bardziej śmiało określali się. Jeśli dziś część hierarchów kościelnych nawołuje do bojkotowania „Orkiestry”, to ja chciałbym przypomnieć, iż żyjemy w kraju, w którym obowiązuje (przynajmniej w teorii) rozdział państwa od kościoła. Jestem gotów zawsze współpracować z kościołem. Szanuję ludzi mających inne poglądy, tak jak szanuję katolików, żydów i muzułmanów. Warunkiem jest, aby oni również szanowali mój światopogląd. 

Jurek Owsiak od lat robi dobrą robotę. Wydobywa na wierzch skrywaną przez wielu, a może nieuświadomioną do końca, potrzebę czynienia dobra i pomagania innym. To w skomercjalizowanym, pędzącym świecie, misja trudna do przecenienia. 

Trzeba oddać sprawiedliwość, że nie wszyscy reprezentanci kościoła katolickiego potępiają w czambuł akcje Jurka Owsiaka. Bardzo pozytywnie od lat wyróżnia się tu np. ks. Adam Boniecki. Jako przykład odcinania się od ataków na Owsiaka przytoczę wypowiedź ks. Rafała Masarczyka, która ukazała się na portalu Katolik.pl: ”... Zarzuca się mu, że głosi rozwiązłość, przez hasło „róbta co chceta”. Jednak zapominamy w tym momencie, że nie on pierwszy to wymyślił, już św. Augustyn w IV w.n.e. głosił: „Kochaj i rób co chcesz”, i nie spotkał się z potępieniem Kościoła; trudno jest mieć o to pretensję do Owsiaka. Nie ma więc powodów, by jego „Orkiestrę” odrzucić, zwłaszcza w imię obrony wiary, czyli w imię Boże. Jest to chyba nadużycie imienia Bożego. Może się komuś „Orkiestra” nie podobać, ma do tego prawo, jednakże nie ma powodów, by w imię Boże ją atakować…”

Skandaliczne wypowiedzi na temat J.Owsiaka posłów PiS: Stanisława Pięty czy Krystyny Pawłowicz nie powinny dziwić. Wielu PiS-owców, to ludzie nie rozumiejący zasad działalności wolontariatu, organizacji pozarządowych, ewoluowania nowoczesnych społeczeństw, konieczności decentralizacji władzy i oddawania coraz większej jej części obywatelom. Ciemnota i zaściankowość. Teraz, gdy są u władzy, wyłazi to z większości z nich. Trzeba być wyjątkowym idiotą, by np. jak jeden z samorządowców PiS, krytykować szczepienia przeciw wirusowi HPV, argumentując, iż prowadzi to do prostytucji (wypowiedź radnego z Poznania).

W Szczecinku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra od rana 10 stycznia. Aukcje i występy w kinie „Wolność” od godz. 10,00, a kwesta wolontariuszy przez cały dzień. Wrzucajmy datki do puszek, licytujmy fanty. Na pohybel głupolom.

Zdjęcia: 
Ralf Lotys