Wybory, schetynówki i budowa komendy Straży Miejskiej

Miasto z Wizją / 20.11.2023 / Komentarze
Kartka z kalendarza - listopad 2010 rok

Szalony, jubileuszowy rok 2010 dobiegał końca. Obfitował w wiele spektakularnych wydarzeń, szczególnie kulturalnych związanych z obchodami 700-lecia Szczecinka. Ale nie tylko. Miasto rosło w siłę przede wszystkim inwestycjami. Pod koniec listopada mieszkańcy zdecydowali, kto w następnych 4 latach zasiądzie na sali obrad ratusza. Wybrali też burmistrza miasta.

W listopadzie 2010 roku kończyła się budowa nowej komendy Straży Miejskiej przy ul. Karlińskiej. Do dyspozycji strażników została oddana kilka miesięcy później. Nasi strażnicy korzystają z niej do dziś.

Miasto prowadziło tez inne inwestycje. Ogłoszono m.in. przetargi na budowę stacji transformatorowej na Mysiej Wyspie oraz budowę pętli autobusowej przy ul. Staszica na Światkach.

Listopad tamtego roku przyniósł też dwie schetynówki. Miasto przymierzało się do przebudowy ul. Baczyńskiego i ul. Szczecińskiej

na odcinku ulica Gdańska – ulica Piłsudskiego/Klasztorna na długości 400 m. Ostatecznie obie inwestycje zrealizowano w 2011 roku.

Komunikacja Miejska rozstrzygnęła przetarg na dostawę sześciu autobusów niskopodłogowych (Lions City fiormy MAN). Nowe pojazdy zluzowały m.in. wysłużone MAN-y.

Jednak najważniejszym wydarzeniem listopada roku 700-lecia Szczecinka były wybory samorządowe. Wyniki nie zaskoczyły. Wygrali faworyci, czyli kandydaci zgłoszeni przez Platformę Obywatelską RP.

Wybory burmistrzowskie (w pierwszej turze) wygrał Jerzy Hardie-Douglas (zdobył 9852 głosów). Pokonał Joannę Pawłowicz (3714),. Andrzeja Modrzejewskiego (1065) i Andrzeja Bratkowskiego (847 głosów).

Radnymi Rady Miasta zostali: Małgorzata Golińska (PiS), Jerzy Kania (PO), Marek Ogrodziński (PO), Daniel Rak (PO), Janusz Rautszko (FORUM 2010), Grażyna Kuszmar (PO), Roman Matuszak (PiS), Roman Miazga (SLD), Piotr Misztak (PO), Paweł Szycko (PO), Małgorzata Bała (PO), Wiesław Drewnowski (FORUM 2010), Katarzyna Dudź (PO), Wojciech Knapik (SLD), Małgorzata Kuszmar (PO), Marek Bogdanowicz (PO), Jacek Brynkiewicz (PO), Jerzy Hardie – Douglas (PO), Andrzej Modrzejewski (PiS), Szymon Ochocki (PO) i Joanna Pawłowicz (Terra).

Z oczywistych względów wkrótce potem nastąpiły roszady personalne w radzie.

Platforma Obywatelska wzięła też powiat - osiem mandatów, 6 dla Komitetu Wyborczego Porozumienie Samorządowe Krzysztofa Lisa, po dwa mandaty dla PSL oraz po jednym mandacie dla Terry, PiS i SLD.

W czwartek (25.11) nowowybrani rajcowie Rady Miasta kadencji 2010-2014, czyli nowego stulecia w dziejach miasta, odebrali zaświadczenia potwierdzające ich mandat. Z kolei pierwsza sesja, na której radni złożyli ślubowanie miała miejsce 2 grudnia.

W listopadzie 2010 roku zapadały kolejne decyzje dot. budowy nowej komendy dla szczecineckich policjantów. Ostatecznie środki finansowe się znalazły i komenda przy ul. Polnej powstała kilka lat później - w 2013 roku.