Debata o zdrowiu.

  • Felietony
  • Blogi
Katarzyna Dudź / 20.02.2014 / Komentarze
Obrazek użytkownika Katarzyna Dudź
Podejmując rzuconą przez Pana Burmistrza rękawicę, chciałabym wyrazić swoją opinię w dyskusji o szczecineckiej opiece zdrowotnej.

Debata o zdrowiu.

Podejmując rzuconą przez Pana Burmistrza rękawicę, chciałabym wyrazić swoją opinię w dyskusji o szczecineckiej opiece zdrowotnej.

Sądzę, że przysłowiowego Kowalskiego, który ma problemy zdrowotne, najbardziej interesuje, by jego problemy rozwiązać szybko, skutecznie, najlepiej jak najbliżej miejsca zamieszkania, a mniej obchodzi go szyld, który widnieje na ośrodku zdrowia.

Nie mamy wpływu na limity przyznawane przez NFZ poszczególnym oddziałom czy poradniom, a co się z tym wiąże na długość kolejki oczekujących na poradę bądź zabieg. No, przynajmniej jeśli mamy  wpływ, to niewielki.

Inaczej jest z dostępnością poszczególnych specjalistów.

 Od kilku lat Mieszkańcy naszego Miasta mają dostęp do  coraz to bogatszej oferty   usług zdrowotnych .

Zaczynając od Szpitala:

  • Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR), z już gotowym, a  niedługo oddawanym do użytku,  lądowiskiem dla helikopterów,
  • coraz bogatsza oferta wdrażającego najnowsze światowe techniki leczenia, Oddziału Ortopedii,  czy Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Urologii,
  • będący w trakcie wyposażania nowy budynek Szpitala, w którym  znacznie poprawią się warunki dla chorych z Oddziału Wewnętrznego i Ortopedii.
  • rozpoczynający się lada moment remont Oddziału Dziecięcego z przebudową poddasza
  • rozbudowywany i podwajający liczbę łózek Oddział Intensywnej Terapii

Szpital jest wyposażany w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny.

Coraz lepsze warunki w Szpitalu doceniają  nie tylko pacjenci ze Szczecinka i innych czasem bardzo odległych miejscowości, ale i lekarze, którzy zdecydowanie chętniej niż kilka lat temu  podejmują u nas pracę.

Oferta Szpitala jest wzbogacona przez działalność :

  • Allenortu ( m.in. wielu osobom uratowano życie przez możliwość wykonania na miejscu, w Szczecinku, w krótkim okresie od początku zawału, angioplastyki lub implantacji stentów )
  • Oddziału Nefrologii
  • Oddziału Dializ,
  • Oddziału Okulistycznego,
  • Oddziału Psychiatrii
  • Oddziału Opiekuńczo-Leczniczego „Patronka”.

Wszystkie te jednostki mają umowę z NFZ, więc ich usługi są dla osób ubezpieczonych , czyli praktycznie dla prawie wszystkich, bezpłatne.

Co ważne potrafimy ze sobą skutecznie współpracować. A korzystają na tym  przede wszystkim Pacjenci.

Szczecinek długo „przebijał” się u decydentów z nawoływaniem do stworzenia tu na miejscu, szpitala specjalistycznego. W końcu dzięki determinacji Miasta , Starostwa i podmiotów prywatnych poszliśmy własną drogą. Zrobiliśmy wspólnie sami to, czego nam przez lata odmawiano i czego nie chciał zrobić za nas m.in. samorząd województwa.

I to, moim zdaniem, powinno być priorytetem w rozmyślaniach na temat funkcjonowania opieki zdrowotnej w Szczecinku. Zapewnienie jak najszerszej oferty dla Mieszkańców , współpraca ze sobą poszczególnych podmiotów świadczących usługi zdrowotne, a nie - niezdrowa konkurencja.

Ze zdziwieniem słucham artykułowanych od czasu do czasu głosów opozycji, krytykującej  m.in. pomysł partycypacji miasta w przekształcaniu systemowym opieki zdrowotnej w Szczecinku. Ja osobiście uważam, że była to jedna z najlepszych decyzji samorządu szczecineckiego i jestem z niej dumna. O skutkach tej decyzji przekonujemy się gdy sami zachorujemy lub choroba dotknie kogoś  naszych bliskich. A gdybyście chcieli  przekonać się jakiego dokonaliśmy postępu i jak bardzo jesteśmy do przodu w stosunku do innych miast, pojedźcie leczyć się poza Szczecinek. Tylko czy warto, być aż tak zdetermionowanym?