Znakomita lekcja historii w szczecineckim archiwum

Miasto z Wizją / 11.11.2018 / Komentarze
Niepodległościowa wystawa i list do Marszałka pisany gęsim piórem

O doniosłej rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości nie zapomnieli również pracownicy szczecineckiego Oddziału Archiwum Państwowego w Koszalinie. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada w swojej siedzibie przy ul. Parkowej zorganizowali wystawę pt. "Dziś albo nigdy. Wielka wojna i polskie dążenia niepodległościowe".

- Wystawa została przygotowana przez Archiwum Narodowe w Krakowie i będzie prezentowana w Szczecinku do końca lutego przyszłego roku - mówi "Miastu z Wizją" kierownik szczecineckiej placówki Monika Głuszak.

- Na wystawie prezentujemy materiały archiwalne z zasobu archiwów państwowych, Muzeum Polskiego w Chicago, archiwum rodziny Rogalskich oraz Gołąbków, obrazujące polskie drogi do odzyskania niepodległości.

Pracowników szczecineckiego archiwum odwiedziliśmy w dniu otwarcia wystawy - w piątek 9 listopada. Na wystawę licznie przybyła młodzież z Zespołu Szkół nr 2. To specjalnie dla nich nasi archiwiści przygotowali warsztaty kaligraficzne pt. "List z 1918 roku".

- Możemy przenieść się w czasie o sto lat i podjąć próbę sporządzenia korespondencji do Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego gęsim piórem - mówi M. Głuszak.

Sztuka pisania "długopisem" sprzed wieków, a nade wszystko sztuka kaligrafowania okazała się niełatwą próbą dla młodzieży. Jednak młodzi ludzie poradzili sobie z listem do Marszałka. Zabawa była po prostu przednia i co najważniejsze, połączona z poznawaniem dziejów naszej Ojczyzny.