Szczecinek miastem - lokomotywą rozwoju rynków lokalnych

Miasto z Wizją / 12.12.2019 / Komentarze
Polskie miasta: co zdecyduje o ich przyszłości? Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Polski Instytut Ekonomiczny przebadał 1/3 polskich miast, w tym 205 małych i 90 średnich – pod kątem perspektyw ich rozwoju.
W grupie zbadanych przez PIE miast średnich 39 to miasta, które są w dobrej sytuacji ekonomicznej i społecznej. Zaś w grupie analizowanych miast małych 63 zakwalifikowano jako miasta „dobre, przyjazne do życia”, co bardzo może pomóc im w rozwoju.
Polski Instytut Ekonomiczny, który jest publicznym think-tankiem gospodarczym, opracował dla nich scenariusze rozwoju w ramach raportów „Scenariusze rozwoju małych i średnich miast”. Na potrzeby raportów PIE przebadano 205 małych ośrodków miejskich oraz 90 średnich (tyle zdecydowało się wziąć udział w badaniach instytutu).
„Do głównych wyzwań stojących przed tymi miejscowościami należy depopulacja oraz brak kompleksowych strategii rozwoju, na które cierpi co piąte średnie miasto” – pisze w streszczeniu raportów Polski Instytut Ekonomiczny.
Przebadanych 90 miast średnich PIE podzielił na trzy grupy:
Miasta-lokomotywy rozwoju rynków lokalnych - autorzy raportów zaliczyli do nich 39 miast: Legnicę, Ełk, Suwałki, Lubartów, Świdnik, Zamość, Piłę, Jarocin, Nowy Sącz, Białą Podlaską, Świnoujście, Skierniewice, Gdynię, Gliwice, Sochaczew, Gniezno, Wrześnię, Mińsk Mazowiecki, Pszczynę, Tychy, Nysę, Szczecinek, Gorlice, Gryfino, Świecie, Rawicz, Śrem, Gostyń, Będzin, Siemianowice Śląskie, Tarnowskie Góry, Czechowice-Dziedzice Kobyłkę, Legionowo, Grodzisk Mazowiecki, Płońsk, Lębork, Wejherowo i Redę
Miasta z potencjałem bez silnych wyróżników – 35 miast, w tym m.in. Płock, Giżycko, Ostrołęka, Koszalin, Bolesławiec, Leszno, Wałbrzych i Nowy Targ
Miasta potrzebujące nowych strategii i pomysłu na rozwój – 16 miast: Elbląg, Grajewo, Działdowo, Włocławek, Ząbki, Łuków, Bełchatów, Opoczno, Chełm, Tarnobrzeg, Olkusz, Chrzanów, Andrychów, Jastrzębie-Zdrój, Jasło i Przemyśl.
- Miasta-lokomotywy rozwoju rynków lokalnych mają silną pozycję w regionie, dobrą sytuację ekonomiczną oraz korzystne wskaźniki działalności gospodarczej i sytuacji społecznej – mówi Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego. – Miasta te postrzegają siebie jako otwarte i ładne, a także przyjazne dla mieszkańców i biznesu, co pozwala im optymistycznie patrzeć w przyszłość, mimo nie zawsze ukierunkowanego rozwoju. Aby miasta te mogły zrealizować najbardziej optymistyczny scenariusz przygotowany przez ekspertów PIE, potrzebują zapewnienia stabilnego i przyjaznego otoczenia stwarzającego atrakcyjne warunki życia w mieście, a także szerokie możliwości rozwoju biznesu.
Więcej informacji: http://pie.net.pl/jak-powinny-wygladac-polskie-miasta-w-2035-r/

Źródło: Portal Samorządowy PAP

Foto: Miasto z Wizją/Sławomir Włodarczyk