Świętowali rocznicę uchwalenia konwencji o prawach dziecka

Miasto z Wizją / 20.11.2019 / Komentarze
Dzieci ze szczecineckich szkół i przedszkoli spotkały się przed ratuszem

Dokładnie 30 lat temu - 20 listopada 1989 roku w trakcie Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych uchwalona została konwencja o prawach dziecka. To najważniejszy dokument regulujący prawa najmłodszych. Z okazji okrągłej rocznicy od tego wydarzenia w wielu miastach w naszym kraju, a także poza jego granicami, odbywają się huczne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Również Szczecinek przyłączył się do tej inicjatywy.

- Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci – zaznaczają organizatorzy obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. - W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

Uczniowie i pedagodzy ze Szkoły Podstawowej nr 5 postanowili wspólnie z mieszkańcami świętować ten dzień. W placówce zorganizowana została lekcja, w takcie której poruszony został właśnie temat praw dziecka. W zajęciach wzięli udział uczniowie z klas V-VIII. To jednak nie koniec działań w ramach obchodów. Uczniowie i nauczyciele z „piątki” zorganizowali Niebieski Marsz. Do udziału w nim zaprosili także pozostałe dzieci i młodzież ze szczecineckich szkół i przedszkoli. Spotkali się oni dziś przed południem na Placu Wolności, aby wspólnie uczcić tę wyjątkową rocznicę oraz pokazać, że należy głośno i odważnie negować wszelkie przejawy przemocy wobec najmłodszych i łamania ich praw.

- To jest bardzo ważny dzień. Spotykamy się z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Ten dzień powinien być obchodzony każdego dnia, ponieważ każdego dnia macie niezbywalne prawa do edukacji, do opieki zdrowotnej, do wolności. Od najmłodszych lat powinniście być edukowani, że te prawa macie i nikt ich wam zabrać nie może, a dorośli powinni waszych praw przestrzegać – zwrócił się do zebranych przed ratuszem dzieci wiceburmistrz Maciej Makselon.

W trakcie spotkania dzieci wspólnie bawiły się podczas rozgrzewającego tańca. Nie zabrakło także aspektu edukacyjnego – na dużym telebimie każdy uczestnik mógł obejrzeć krótkie filmy traktujące właśnie o prawach dzieci.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra