Strażnicy miejscy apelują, aby chronić zwierzaki przed upałami

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 26.06.2019 / Komentarze
Funkcjonariusze podpowiadają, o czym musimy pamiętać, aby nie narażać zdrowia naszych pupili. W środę i czwartek nawet 35-37 st. C!

Pomimo powtarzanych każdego roku społecznych kampanii reklamowych oraz apeli miłośników zwierząt, wciąż niektórzy właściciele zapominają o tym, aby w trakcie upałów odpowiednio zadbać o swojego pupila. Niektórzy z nich, ignorując pojawiające się w letnim okresie komunikaty, wciąż nie ma oporów, żeby zostawić czworonoga w rozgrzanym samochodzie i wyskoczyć „na chwilę” po zakupy. Tymczasem trzeba pamiętać, że nawet w chłodniejsze dni, kiedy temperatury oscylują w granicach 20 stopni ciepła, po kilkudziesięciu minutach w zamkniętym samochodzie możemy czuć się jak wewnątrz rozgrzanego piekarnika, gdzie temperatury dochodzą do kilkudziesięciu stopni. Szczecineccy strażnicy miejscy, którzy codziennie pokazują, że los zwierząt nie jest im obojętny, tym razem podpowiadają, jak chronić czworonogi przed przegrzaniem, które może doprowadzić do ich śmierci.

- Wiele osób wybierając się na zakupy i nie chcąc zabierać ze sobą zwierzaka, decyduje się na zostawienie go w samochodzie. Jednak, żeby pies miał czym oddychać, zostawia uchylone okno. Niestety nie jest to najlepszy pomysł. Nie dość, że zostawienie otwartej szyby na nic się zdaje, to jeszcze może zaszkodzić. W rozgrzanym, stojącym pojeździe nie ma cyrkulacji powietrza, więc zwierzak nie ma czym oddychać, a spragniony świeżego powietrza będzie pchał pysk w szczelinę, którą mu zostawiliśmy – mówi st. insp. Jarosław Dudek ze szczecineckiej Straży Miejskiej.

- Apelujemy więc, aby nie być bezmyślnym i nie skazywać zwierzaków na tak okrutne cierpienia. Nie pozostawajmy także obojętni na takie zachowania. Jeśli widzimy wycieńczonego psa, zamkniętego w samochodzie na parkingu, zareagujmy. Zadzwońmy pod 112 i uratujmy zwierzakowi życie. Pozostawienie psa w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt grozi nawet do 2 lat więzienia.

Jak zatem zadbać o zwierzaka, aby nie narażać jego zdrowia i życia w trakcie upałów? Jak podpowiadają funkcjonariusze Straży Miejskiej, nie zostawiajmy zwierząt uwiązanych na otwartej i nasłonecznionej przestrzeni  (np. przed sklepem), unikajmy także spacerów w pełnym słońcu. Należy także zapewnić czworonogom nieograniczony dostęp do czystej, świeżej wody, a zwierzętom przebywającym na zewnątrz – dodatkowo możliwość schronienia się przed słońcem

- Przypominamy, że zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt każdy, kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Wszelkie zauważone nieprawidłowości przy trzymaniu zwierząt można zgłaszać do Straży Miejskiej – całodobowy nr telefonu 986 – dodaje st. insp. Jarosław Dudek.

Tekst: Marzena Góra
Foto: freeimages.com