SP5 specjalizuje się w sporcie

• Tv
Miasto z Wizją / 20.11.2019 / Komentarze
Burmistrz Daniel Rak: Zarówno dyrektor, jak i grono pedagogiczne cały czas starają się tworzyć optymalną ofertę dla dzieci, które chciałyby realizować swoje talenty sportowe

Jak powiedział nam burmistrz Daniel Rak, od nowego roku szkolnego 2019/2020 Szkoła Podstawowa nr 5 uruchomi nowe Oddziały Mistrzostwa Sportowego.

- Zarówno dyrektor, jak i grono pedagogiczne cały czas starają się tworzyć optymalną ofertę dla dzieci, które chciałyby realizować swoje talenty sportowe - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz D. Rak.

- W Szkole Podstawowej nr 5 urodził się pomysł powołania do życia Oddziałów Mistrzostwa Sportowego. Oferta jest skierowana do uczniów klas 4,5 oraz 6. Oddziały MS będą ukierunkowane na piłkę nożną chłopców oraz piłkę siatkową dziewcząt i chłopców, a wszystko to w ścisłej współpracy z klubami sportowymi - UKS Akademia Piłkarska Szczecinek oraz MKS „Gryf” Szczecinek.

- Oddziały Mistrzostwa Sportowego są jednostkami organizacyjno – sportowymi z pięciokrotnie wyższą subwencją oświatową na jednego ucznia, niż finansowanie uczniów w klasach sportowych. Fakt ten daje bardzo duże możliwości organizacyjne, ale stawia również bardzo wysokie wymagania w stosunku do organizatorów kształcenia i samych beneficjentów - wyjaśnia dyrektor SP5 Rafał Stasik.

Jak podkreślił dyrektor, celem nadrzędnym powołania Oddziałów Mistrzostwa Sportowego jest profesjonalizacja procesu kształcenia sportowego.

- Sport w postaci rekreacji jest bardzo ważny, ale uważam, że nadszedł czas, aby rozdzielić masowość i rekreację od wstępnego profesjonalizmu w danej dyscyplinie sportu, dając przez to większe możliwości spełnienia sportowych marzeń oraz osiągnięcie zamierzonych celów. Te marzenia i cele możemy osiągnąć tylko poprzez wspólne działania w tworzeniu i prowadzeniu Oddziałów Mistrzostwa Sportowego - argumentuje R. Stasik.

- Oczywiście Oddziały Mistrzostwa Sportowego nie są dedykowane dla wszystkich, którzy chcą tylko rekreacyjnie uprawiać daną dyscyplinę sportową. Już na etapie rekrutacji nastąpi wstępna i profesjonalna selekcja w postaci testów sprawnościowo – wydolnościowych, rozmowy kwalifikacyjnej oraz weryfikacji ocen końcowych na świadectwie szkolnym. Szczegóły dotyczące rekrutacji znajdą Państwo na stronie internetowej szkoły: www.sp5.szczecinek.pl na przełomie lutego/marca 2020 roku.

Co szkoła i kluby zaoferują w ramach kształcenia w Oddziałach Mistrzostwa Sportowego:

Organizacja procesu kształcenia sportowego i kadra dydaktyczna:

* wykwalifikowana kadra pedagogiczna i trenerska

* doskonała baza sportowa

* stała opieka lekarza sportowego

* odnowa biologiczna

* 20 godzin w tygodniu zajęć sportowych (łącznie z klubem – treningi, sparingi, turnieje, liga)

* do 20 uczniów w Oddziale Mistrzostwa Sportowego

* opieka specjalistów wspierających rozwój młodego sportowca

Dydaktyka:

* znakomite warunki nauczania

* plan lekcyjny dostosowany do potrzeb uczniów/sportowców i wytycznych klubów

* wszystkie sale dydaktyczne multimedialne

* nauka dwóch języków obcych – j. angielski, j. niemiecki

* rzetelnie realizowane podstawy programowe ze wszystkich nauczanych przedmiotów

* zajęcia teoretyczne z danej dyscypliny sportowej (m.in. historia, style i systemy gry, taktyka, proces treningowy, trening mentalny, praca z psychologiem)

* zajęcia teoretyczne przygotowujące do pracy trenerskiej, sędziowskiej i menadżerskiej (w starszych klasach szersze spektrum zagadnienia)

* zajęcia o zdrowym stylu życia i zdrowym żywieniu sportowca

* w miarę potrzeb zindywidualizowany proces nauczania zawodników

* prace domowe odrabiane w szkole pod opieką nauczyciela

* kompleksowy rozwój w sportach uzupełniających

* w razie potrzeb uczniów/zawodników sala/pomieszczenie do odpoczynku, wyciszenia, nauki

Rozwój społeczny:

* uczestnictwo w turystyce krajoznawczej (m.in. wycieczki, rajdy rowerowe, spływy kajakowe)

* uczestnictwo/kibicowanie w meczach ligowych różnego szczebla ( m.in. polska ekstraklasa) oraz w meczach reprezentacji polski w różnych kategoriach wiekowych w tym pierwszej reprezentacji polski

* spotkania ze znanymi sportowcami osobami zrządzającymi i prowadzącymi różne instytucje sportowe (kluby sportowe, stowarzyszenia, ośrodki sportowe)

Ponadto:

* darmowe obowiązkowe dwa obozy sportowe: letni i zimowy

* darmowy codzienny obiad w stówce szkolne

- Proszę Nam zaufać. Dajmy naszym dzieciom szansę rozwoju na wyższym poziomie sportowo – organizacyjnym. Zróbmy wspólnie wszystko, aby spróbować zrealizować marzenia Państwa dziecka - wyjaśnia dyr. R. Stasik.

- Powołanie i kształcenie w Oddziałach Mistrzostwa Sportowego to pierwszy krok. Jeśli Państwo skorzystają z naszej oferty i wspólnie sprostamy wszystkim wymaganiom w aspekcie sportowym i organizacyjnym, to w Szczecinku, na bazie Oddziałów Mistrzostwa Sportowego, w niedalekiej przyszłości może powstać Szkoła Mistrzostwa Sportowego, której Państwa dzieci, mam nadzieję będą uczniami. Z przyjemnością Państwa informuję, że Patronat nad omawianym przedsięwzięciem sportowo-edukacyjnym objął Burmistrz Miasta Szczecinek Pan Daniel Rak.

Wszelkie informacje udzielają:

* Szkoła Podstawowa nr 5 w Szczecinku, ul. Wiatraczna 5 - tel. 3740707 lub Rafał Stasik – Dyrektor Szkoły, tel. 604 469 752.

* UKS Akademia Piłkarska Szczecinek - koordynator Jakub Śpiegowski, tel. 502 678 533.

* MKS „Gryf” Szczecinek – wiceprezes Radosław Szczuko, tel. 530 490 549.

Tekst, wideo: Szkołą Podstawowa nr 5