Pierwsze elektryczne Ursusy przyjechały do Szczecinka

Miasto z Wizją / 12.11.2018 / Komentarze
Pierwsze dwa pojazdy już dotarły do Komunikacji Miejskiej. Kolejne dostarczone zostaną w przyszłym tygodniu

W piątkowy (9 listopada) poranek do Szczecinka dotarły dwa pierwsze nowe elektryczne autobusy marki Ursus. Kolejnych osiem pojawi się w przyszłym tygodniu. Wykonawca ma czas na dostarczenie wszystkich zamówionych pojazdów do 15 listopada.

Przypomnijmy. W listopadzie minionego roku szczecinecka Komunikacja Miejska podpisała z firmą Ursus z Lublina umowę na dostawę 10 elektrycznych autobusów. Miasto otrzymało pokaźne dofinansowanie na ich zakup z Regionalnego Programu Operacyjnego i wynosi ono aż 85 procent wartości całej inwestycji.

Wykonawca właściwie już zakończył pracę nad realizacją zamówienia. Nowe elektryczne szczecineckie autobusy miejskie utrzymane zostały w dobrze znanych mieszkańcom zielonych i białych barwach z dodatkiem szarości. Posiadają także spore przeszklenia oraz rozsuwane okna. Swoim nowoczesnym wyglądem z pewnością będą wyróżniały się na tle pozostałej floty Komunikacji Miejskiej.

Pojazdy – co ważne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz młodych rodziców wybierających się na przejażdżki ze swoimi pociechami – w pojazdach przewidziano zdecydowanie więcej miejsca właśnie dla wózków. Tym samym powinien rozwiązać się dotychczasowy  problem „tłoku” w środkowych częściach miejskich autobusów, gdzie mieszkańcy „parkowali” wózki. W pojazdach zainstalowane zostały również ekrany, które będą informowały pasażerów, w jakim miejscu aktualnie się znajdują i jaki będzie najbliższy przystanek.

Jak powiedział nam wiceburmistrz Daniel Rak standard autobusów, które wkrótce wyjadą na ulice Szczecinka, jest bardzo wysoki. Na swoim wyposażeniu pojazdy będą posiadały m.in. klimatyzację, system bezpieczeństwa, bramki liczące, kilka systemów ogrzewania, informację pasażerską czy informatory ledowe, które będą informowały pasażerów o tym, gdzie dokładnie w danej chwili się znajdują. - Jeżeli chodzi o same rozwiązania to dziś bardziej rozbudowanego wyposażenia już się w autobusach nie montuje, niż to, które zostało nam zaproponowane. Mogliśmy sobie pozwolić na ten komfort z tego względu, że otrzymaliśmy na tę inwestycję 85 procentowe dofinansowanie – dodaje wiceburmistrz.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra