Obrady Rady Miasta pod okiem dwóch kamer

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 08.11.2018 / Komentarze
Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas: Wszystko będzie transparentne, pokazywane "na żywo" i archiwizowane

O tym, że już pierwsza w nowej kadencji (2018-2023) sesja Rady Miasta będzie "na żywo" transmitowana przez kamery umiejscowione na sali obrad w ratuszu, pisaliśmy kilkanaście dni temu.

- Kamery będą dwie. Urządzenia zostaną zamontowane na stałe pod sufitem. Oczywiście, będą obrotowe, będzie też możliwość zbliżenia obrazu. Wejdą w skład całego systemu wizyjnego obsługującego obrady Rady Miasta - mówi "Miastu z Wizją" Sekretarz Miasta Joanna Gawrych. 

Przypomnijmy: W minionej kadencji obrady Rady Miasta śledziły trzy kamery - dwie lokalnych kablówek i Portalu Informacyjnego "Miasto z Wizją". Wraz z pierwszą sesją nowo wybranej rady takiej potrzeby już nie będzie. Redakcje szczecineckich mediów będą mogły korzystać z miejskiego systemu monitorującego wszystko to, co dzieje się na sali obrad w ratuszu. Jedna z kamer już dojechała do ratusza. Koszt systemu to około 160 tys. zł.

- To nie jest nasz wymysł, jak sądzili niektórzy radni opozycji - podkreśla w rozmowie z "Miastem z Wizją" burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Instalacja systemu monitorującego obrady Rady Miasta, m.in. obraz i dźwięk, to następstwo znowelizowanej ustawy o samorządzie gminnym. Nakłada ona na nas obowiązek utrwalania i transmitowania obrad już od pierwszej sesji w nowej kadencji.

- Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy mieszkaniec Szczecinka będzie mógł śledzić "na żywo" obrady miejskiego parlamentu bez wychodzenia z domu - dodaje nasz rozmówca. - Będzie też mógł śledzić przebieg głosowania. System pokaże również, jaki radny jak głosował i proces zliczania głosów przy danej uchwale. Chodzi o to, żeby mieszkańcy mogli w łatwy sposób prześledzić sposób głosowania poszczególnych radnych. Jeżeli ktoś nie będzie mógł oglądać obrad rady Miasta "na żywo", nic straconego. Na stronie internetowej Urzędu Miasta www.szczecinek.pl w Biuletynie Informacji Publicznej zostanie udostępniony zapis sesji z pełnymi szczegółami.  

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk