Obowiązkowa lektura dla kierowców - na wakacje

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 16.07.2019 / Komentarze
Najwięcej wypadków w poniedziałki po południu. Pijani spowodowali 96 wypadków - 5 zabitych, 11 rannych

Policja udostępniła nam dane dot. wypadków drogowych w roku 2018. Po przestudiowaniu opracowania trudno się oprzeć wrażeniu, że powinno być ono obowiązkową lekturą dla każdego kierowcy. Rowerzysty i pieszego też.

W 2018 roku na drogach regionu doszło do 1183 wypadków (o 49 mniej niż w roku 2017). W ich następstwie śmierć poniosło 129 osób, a rannych zostało 1358 osób. Policja odnotowała też blisko 20 tys. kolizji. To więcej niż rok wcześniej.

Jeżeli chodzi o szczecineckie drogi to w ubiegłym roku doszło do 56 wypadków (w 2017 r. - 41). W ich następstwie śmierć poniosło 6 osób a 65 zostało rannych. Na drogach w powiecie szczecineckim policja odnotowała 555 kolizji.

W jakich miesiącach i dniach tygodnia dochodziło do największej liczby wypadków?  Otóż w grudniu (124) i we wrześniu (120). Z kolei "najbezpieczniej" kierowcy jeździli w lutym (66) i marcu (70 wypadki).

Jeżeli chodzi o dni tygodnia to najniebezpieczniej na drogach było w poniedziałki i piątki, a najbezpieczniej - w niedziele i czwartki. Ta tendencja utrzymuje się już od kilku lat.

Dysponujemy też danymi godzinowymi. Otóż w minionym roku na drogach regionu do wypadków najczęściej dochodziło w godz. od 14 do 20. W tych popołudniowych zdarzeniach śmierć poniosły 50 osoby (38,8 proc. ogółu zabitych), a 595 zostało rannych.

Warto przy tym dodać, że kierowcy zdecydowanie uważniej jeżdżą na terenie niezabudowanym niż na zabudowanym. W minionym roku do największej ilości wypadków doszło na jezdni, na przejściu dla pieszych i poboczach dróg. Z kolei zdecydowanie najwięcej wypadków miało miejsce na drogach krajowych a najmniej na drogach gminnych.

W 2018 r. najczęściej występującym rodzajem wypadków drogowych było: najechanie na pieszego, zderzenie pojazdów boczne oraz zderzenie pojazdów tylne i najechanie na drzewo. Główne przyczyny wypadków to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu oraz nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu.

Dodajmy, że na drodze krajowej nr 11 doszło do 43 wypadków (9 zabitych, 43 rannych) a na drodze krajowej nr 20 - do 27 wypadków (1 zabity, 30 rannych).

Policjanci w swoim opracowaniu wykazali również przedział wiekowy sprawców zdarzeń drogowych. Okazuje się, że najczęściej powodowali je kierujący samochodami osobowymi w wieku 25-39 lat.

Na koniec policyjne dane dotyczące tragedii, do których doprowadzili pijani uczestnicy ruchu drogowego.

W 2018 roku nietrzeźwi uczestniczyli w 96 wypadkach drogowych, w których 5 osób zginęło a 111 odniosły obrażenia ciała. Pijani za kierownicą (również rowerzyści i piesi) byli sprawcami 345 kolizji drogowych. Najczęściej w stanie nietrzeźwości pojazd prowadzili kierowcy w wieku 25-39 lat. Do takich wypadków doszło głównie w kwietniu i sierpniu, w niedziele i piątki.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk