Niebawem ruszy program teleopieki dla seniorów

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 04.12.2019 / Komentarze
Kto będzie mógł z niego skorzystać i na jakich zasadach?

W przyszłym roku w Szczecinku ruszy program teleopieki dla seniorów. To jedna z przedwyborczych obietnic obecnego burmistrza Daniela Raka, która również doczeka się realizacji. Pieniądze na realizację tego przedsięwzięcia zostały zabezpieczone w budżecie na 2020 rok. We wtorek, 3 grudnia burmistrz wydał także zarządzenie, które jasno określa zasady i warunki korzystania ze szczecineckiego programu teleopieki. Dodajmy, że usługa ta jest bezpłatna. Kto może liczyć na otrzymanie opaski?

Usługa teleopieki będzie świadczona dla mieszkańców Szczecinka w wieku 70+. Jednak w uzasadnionych przypadkach będą mogli z niej skorzystać również seniorzy w wieku minimum 60 lat, a każda z takich sytuacji będzie rozpatrywana indywidualnie.

- Usługa teleopieki ma na celu udzielenie wsparcia osobom w podeszłym wieku, samotnym, niepełnosprawnym i niesamodzielnym. Usługa w szczególności dedykowana jest osobom, które ze względu na stan zdrowia zagrożone są zasłabnięciem lub upadkiem np. z powodu cukrzycy, schorzeń kardiologicznych lub neurologicznych – czytamy w regulaminie świadczenia usługi.

Teleopieka obejmie m.in. całodobowy monitoring osoby objętej usługą, przyjmowanie zgłoszeń SOS, udzielanie wsparcia polegającego na wezwaniu właściwych służb (lekarza rodzinnego, pomocy doraźnej, karetki pogotowia, straży pożarnej, policji czy rodziny). Usługa także zapewnia udzielenie wsparcia psychicznego w sytuacji zagrożenia do czasu przybycia odpowiednich służb lub osób.

Aby dany mieszkaniec mógł zakwalifikować się do programu, najpierw będzie musiał złożyć stosowny wniosek w Urzędzie Miasta (wniosek będzie można pobrać ze strony http://www.bip.szczecinek.pl/ lub w Biurze Obsługi Interesanta UM). Wnioski będą rozpatrywane w kolejności ich złożenia. Jednak jak czytamy w regulaminie – pierwszeństwo w uzyskaniu dostępu do usługi teleopieki będą miały osoby mieszkające samotnie lub mieszkające z inną osobą w wieku 70+, która nie korzysta ze wspomnianej usługi. Seniorzy, którzy pozytywnie przejdą weryfikację, otrzymają od urzędników specjalną opaskę na nadgarstek wyposażoną w przycisk alarmowy SOS.

Tekst: Marzena Góra

Foto: safebee com