Mieszkańcy Szczecinka zainteresowani wymianą źródeł ciepła

• Tv
Miasto z Wizją / 18.07.2019 / Komentarze
96 wniosków na ponad 2,3 mln zł, czyli Zachodniopomorski Program Antysmogowy w realizacji

Jak już informowaliśmy, Urząd Miasta przystąpił do projektu unijnego, którego celem jest poprawa jakości powietrza. W przypadku otrzymania dofinansowania, mieszkańcy Szczecinka będą mogli otrzymać wsparcie w wysokości 7,5 tys. zł za przeprowadzoną likwidację źródła ciepła opartego o spalanie węgla i podłączenie do istniejącej sieci ciepłowniczej lub zastąpienie zlikwidowanego źródła nową jednostką wytwarzania energii cieplnej.

- Przekazanie grantu będzie możliwe po przyznaniu dofinansowania przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego i nastąpi po zakończeniu i przyjęciu prawidłowego rozliczenia realizacji zadania określonego w umowie o udzielenie grantu - zaznaczył w rozmowie z nami burmistrz Daniel Rak.

Według zapisów projektu Zachodniopomorskiego Programu Antysmowego realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WZ na lata 2014-2020, likwidacji podlega wyłącznie źródło ciepła oparte o spalanie węgla (piece lub kotły węglowe).

Zastąpienie starego źródła ciepła nowym jest możliwe jedynie w przypadku, gdy podłączenie do sieci ciepłowniczej na danym obszarze związane byłoby z nieuzasadnioną budową sieci ciepłowniczej.

Zainteresowanie mieszkańców Szczecinka unijnym projektem jest duże. Wg stanu na dz. 25 czerwca na działanie dot. likwidacji źródła ciepła opartego o spalanie węgla wpłynęły 54 ankiety na kwotę 405 tys. zł. Z kolei na działanie dot. likwidacji źródła ciepła opartego o spalanie węgla wraz z modernizacją energetyczną budynków - 42 ankiety na kwotę 1,9 mln zł. Razem: 2 305 000 zł.

Przypomnijmy: Do 2016 roku funkcjonował w Szczecinku program KAWKA. Miasto pozyskiwało środki finansowe na jego realizację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Wiele przydomowych kotłowni zostało zlikwidowanych i podłączonych do sieci MEC. Po przejęciu władzy przez PiS i zarządzania WFOŚ (do dziś budzi to poważne wątpliwości prawne, co potwierdził NSA), rząd zlikwidował program.

Jakie korzyści przyniósł Szczecinkowi Program KAWKA - w załączonym materiale wideo.