Miasto pomoże nauczycielom i rodzicom

Miasto z Wizją / 10.12.2018 / Komentarze
Nadszedł czas realizacji wyborczych obietnic - budżet obywatelski, becikowe, szpital, hospicjum, in vitro i programy dla seniorów

Burmistrz Daniel Rak w okresie kampanii wyborczej (wówczas, jako kandydat na burmistrza Szczecinka) obiecał m.in. wprowadzić darmową komunikację autobusową i finansowo pomóc nauczycielom. Ale nie tylko. Każdy nowo narodzony mieszkaniec Szczecinka - w rzeczywistości jego rodzice - będą mogli liczyć na wsparcie miasta.

Wiadomo, że autobusami za darmo pojedziemy najpóźniej od stycznia 2020 roku. Niewykluczone jednak, ze już w przyszłym roku. Pisaliśmy o tym w artykule: "Kiedy pojedziemy autobusami za darmo?"

Część obietnic wyborczych burmistrza będzie realizowanych od 1 stycznia 2019 roku. Dotyczy to m.in. dodatków dla nauczycieli czy tzw. becikowego w wys. 1000 złotych. Burmistrz mówił o tych działaniach w czasie swojego wystąpienia programowego na ostatniej sesji (czwartek 6 grudnia) Rady Miasta.

- W rok 2019 wchodzimy z wolnymi środkami w wysokości 5 mln 800 tys. złotych. Zadłużenie miasta wynosi tylko 17,2 proc. Taka sytuacja finansowa pozwala na podjęcie ambitnych, ale i możliwych do realizacji wyzwań - mówił m.in. Daniel Rak.

- Już w przyszłorocznym budżecie zabezpieczone zostały środki na takie przedsięwzięcia jak budżet obywatelski - 800 tys. złotych. Jeżeli do tego dodamy 250 tys. złotych, które jest wynikiem zawartego porozumienia między miastem a firmą Kronospan, to kwota do dyspozycji w budżecie obywatelskim to ponad 1 mln złotych.

- Już w przyszłym roku budżetowym zwiększymy dodatek za wychowawstwo w klasach do 250 złotych. Zwiększymy także dodatek funkcyjny z tytułu opieki stażu do 100 złotych. Dwukrotnie zwiększymy fundusz nagród dla nauczycieli.

- Szczecineckie becikowe. Od 1 stycznia rodzice każdego nowo narodzonego mieszkańca Szczecinka otrzymają 1000 złotych. 2 miliony złotych przekażemy szpitalowi. Bez tych środków bieżące funkcjonowanie naszej placówki jest zagrożone. Kolejne 100 tys. złotych przekażemy dla szczecineckiego hospicjum.

- Pięcioletnia kadencja to czas na realizację wielu nowych wyzwań i pomysłów, o których mówiłem w swojej kampanii, takich jak m.in. pakiet programów prospołecznych skierowany m.in. do osób starszych i seniorów. Już teraz intensywnie pracujemy nad pomysłami w ramach programu „SAPiK z aktywnym seniorem”, MOPS sonduje możliwość wprowadzenia przycisku życia czy zapewnienia seniorom opieki w domu zamieszkania. Nie zapomnimy także o miejskiej karcie dużej rodziny i kontynuacji programów takich jak in vitro i rehabilitacja seniorów. Te dwa ostatnie cieszą się dużym zainteresowaniem naszych mieszkańców.