Miasto konsultowało wysokość opłaty śmieciowej

Miasto z Wizją / 21.01.2020 / Komentarze
W projekcie uchwały Rady Miasta zapisano kwoty 24 zł i 48 zł. Czy tak będzie?

Ratusz poinformował, że zakończył konsultacje projektów uchwał Rady Miasta m.in. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty. W wyznaczonym terminie nie zostały zgłoszone żadne opinie i uwagi. Czy oznacza to, że propozycja radnych (24 zł za śmieci posegregowane i 48 zł za śmieci nieposegregowane) pozostanie bez zmian? Niekoniecznie.

Czekamy m.in. na propozycję doraźnej komisji Rady Miasta ds. gospodarki odpadami komunalnymi. Działa ona w składzie - radni: Andrzej Grobelny, Marek Ogrodziński, Janusz Rautszko, Wiesław Suchowiejko, Grażyna Kuszmar i Wojciech Stypa.

Konieczność wprowadzenia podwyżek to m.in. następstwo podnoszenia płacy minimalnej przez rząd w formie "ukazu" oraz lipcowej (2019 r.) ustawy Sejmu o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

"Od stycznia 2020 r." po raz kolejny wzrosły ceny zarówno zagospodarowania odpadów komunalnych przez instalację w Wardyniu Górnym, jak też koszty odbioru i transportu odpadów komunalnych przez firmę wybraną w drodze przetargu. Mając na uwadze powyższe okoliczności, koniecznym jest dostosowanie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ponoszonych przez mieszkańca do realnych kosztów odbioru, transportu i zagospodarowania wytwarzanych przez niego odpadów komunalnych" - czytamy m.in. w projekcie uchwały Rady Miasta.