"Marnie" na ekranie kina "Wolność"

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 06.11.2018 / Komentarze
Muzyczna uczta dla melomanów

W sobotę 10 listopada szczecineckich melomanów czeka kolejna muzyczna uczta. Tym razem w cyklu: The Met Live in HD pojawi się po raz pierwszy opera "Marnie" Nica Muhly’ego.

Coraz częściej libretta nowych oper inspirowane są wielkimi dziełami filmowymi. Tak jest też w przypadku „Marnie”, opery amerykańskiego kompozytora i aranżera Nica Muhly’ego. Treść opiera się na thrillerze Alfreda Hitchcocka z 1964 roku, inspirowanym z kolei powieścią Winstona Grahama.

Marnie Edgar, piękna złodziejka, wdaje się w romans z Markiem Rutlandem. Mężczyzna wie, kim tak naprawdę jest kobieta i choć sam padł jej ofiarą, postanawia jej pomóc. Bohaterowie pobierają się, jednak happy end nie jest możliwy ze względu na zagmatwaną przeszłość Marnie – szantażowanej, a przy tym autodestrukcyjnej postaci. Premiera została przygotowana w koprodukcji z English National Opera, gdzie w 2017 roku odbyła się prapremiera dzieła.

Dyrygent: Robert Spano
Libretto: Nicholas Wright
Reżyseria: Michael Mayer
Scenografia i projekcje wideo: Julian Crouch i 59 Productions
Kostiumy: Arianne Phillips
Światło: Kevin Adams

W rolach głównych:
Isabel Leonard jako Marnie
Janis Kelly jako Pani Rutland
Denyce Graves jako Matka Marnie
Iestyn Davies jako Terry Rutland
Christopher Maltman jako Mark Rutland

Początek spektaklu o godz. 18.55. Przedstawienie trwa nieco ponad 3 godziny. Bilety na to wydarzenie w cenie 35 zł dostępne są do nabycia w kasie kina.

The Metropolitan Opera: Live in HD - repertuar sezonu 2018-19
Transmisje LIVE w jakości obrazu HD i dźwięku DD Surround.
Przedstawienia z polskimi napisami

15 grudnia: Giuseppe Verdi „La traviata”

W rolach głównych: Diana Damrau jako Violetta Valéry, Juan Diego Flórez jako Alfredo Germont, Quinn Kelseyjako Giorgio Germont.

12 stycznia: Francesco Cilèa „Adriana Lecouvreur”

W rolach głównych: Anna Netrebko jako Adriana Lecouvreur, Anita Rachvelishvili jako Księżna de Bouillon, Piotr Beczała jako Maurizio, Carlo Bosi jako Ksiądz de Chazeuil, Ambrogio Maestri jako Inspicjent Michonnet, Maurizio Muraro jako Książę de Bouillon.

2 lutego: Georges Bizet„Carmen”

W rolach głównych: Clémentine Margaine jako Carmen, Aleksandra Kurzak jako Micaëla, Roberto Alagna jako Don José, Alexander Vinogradov jako Escamillo.

2 marca: Gaetano Donizetti „Córka pułku”

W rolach głównych: Pretty Yende jako Marie, Javier Camarena jako Tonio, Stephanie Blythe jako Markiza de Berkenfield, Maurizio Muraro jako Sulpice.

30 marca: Richard Wagner „Walkiria”

W rolach głównych: Christine Goerke jako Brünhilde, Eva-Maria Westbroek jako Sieglinde, Stuart Skelton jako Siegmund, Jamie Barton jako Fricka, Greer Grimsley jako Wotan, Günther Groissböck jako Hunding.

11 maja: Francis Poulenc „Dialogi karmelitanek”

W rolach głównych: Isabel Leonard jako Blanche de la Force, Adrianne Pieczonka jako Pani Lidoine (nowa przeorysza), Erin Morley jako Siostra Konstancja, Karen Cargill jako Matka Maria, Karita Mattila jako Pani de Croissy (stara przeorysza), David Portillo jako Kawaler de la Force, Dwayne Croft jako Markiz de la Force.

The Metropolitan Opera to najważniejszy teatr operowy świata. Rozpoczął działalność w 1883 roku w niewielkim, ale bogato zdobionym budynku. Tam występowały legendy opery, jak choćby: Maria Callas, Enrico Caruso czy Polacy – bracia Reszke.

W 1966 roku otworzono nowy, jeden z największych (widownia ma blisko 4 tys. miejsc) i najlepiej wyposażonych teatrów operowych na świecie w Lincoln Center na Manhattanie. Teatr gra dziś około 250 spektakli  w sezonie.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto, wideo: Metropolitan Opera